SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Saray hamamında turizme kadınlar hizmet vermeli

Saray hamamında turizme kadınlar hizmet vermeli
Bu haber 24 Şubat 2019 - 23:59 'de eklendi ve 283 kez görüntülendi.

İlçemizin tarihi Saray Hamamında incelemelerde bulunan Kaymakam Nazlı Demir, hamamda turizme kadınların hizmet vermesi gerektiğini söyledi.

İç restorasyonu aslına uygun olarak geçen yıl yapılan ve bir örneği de Diyarbakır’daki Vahap Ağa Hamamı olan ilçemizdeki tarihi Saray hamamını gezen Kaymakam Demir, hamamın içerisinde sergilenen eski kap-kacak, tarım aletleri, el aletlerini inceledi.

Tarihi eser ile eski eserlerin farklı şeyler olduğunu, bu nedenle mevcut hamamda sergilenenlerin müze konumunda olmadığını belirten Kaymakam Nazlı Demir, kaplıca turizmi kapsamında her yıl yaz aylarında ilçeye gelen yerli ve yabancı turistlere, Hamamda kadınların el işlerini sergileyerek hizmet vermesinin daha uygun olacağını belirtti.

İlçenin tarihi değerlerinin çeşitli nesnelerle minyatür olarak yapılıp, turizmin hizmetine sunulabileceği, kadınların yazma, dantel, oya, lif gibi elemeği göz nuru ürünleri Saray Hamamında sergilenmesi ile önemli gelir elde edebileceği ifade ediliyor.

-Kaymakam yazmaları inceledi

Kaymakam Nazlı Demir pazarda incelemeleri sırasında kadınların elemeği göz nuru ile işledikleri yazmaları inceledi ve bilgi aldı. Yazmaların çeşit çeşit olduğu, fiyatlarının da 20 TL’den başladığını öğrenen Kaymakam Demir, ilçede yaygın olarak kadınların el sanatları ürünleri yapmalarının önemli olduğunu söyledi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA