SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Seçmen sayısı 471 azaldı

Seçmen sayısı 471 azaldı
Bu haber 13 Ocak 2019 - 23:52 'de eklendi ve 190 kez görüntülendi.
  • 31 bin 70 seçmen oy kullanacak
  • Seçmen listeleri muhtarlıklara asıldı

 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 31 Mart 2019’da yapılacak mahalli idareler seçimleri kapsamında seçmen listelerini muhtarlıklarda askıya çıkardı. Askıya çıkarılan listeye göre ilçemizde 31 bin 70 seçmen oy kullanacak. Bu seçimde seçmen sayımız listeye göre 471 kişi azaldı. Listeler, muhtarlıklardan 17 Ocak’ta indirilecek.

31 Mart’ta yapılacak olan mahalli idareler seçimi için muhtarlıklarda seçmen listeleri askıya çıktı. Buna göre ilçe merkezinde 12 bin 995, kırsal mahallelerde 18 bin 75 olmak üzere toplam 31 bin 70 seçmen sandık başına gidecek.

Askı listesine göre ilçemiz merkez Tepe Mahallesinde 7 bin 466, Çukur Mahallesinde 3 bin 296, Kale Mahallesinde Bin 415 ve Saray Mahallesi 838 kişi, kırsal mahallelerde ise 18 bin 70 kişi sandık başına gidecek. 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimine göre ölüm, askerde olma, okul, ikametini başka yere taşıma vb. nedenlerden dolayı seçmen sayımız 471 kişi azaldı.

31 Mart’ta yapılacak mahalli idareler seçimlerine kısa bir süre kala en çok merak edilen konulardan biri de seçmen kaydı sorgulama oldu. Seçmen kaydı ile ilgili merak edilen soruları Tepe Mahallesi Muhtarı Fadıl Şeker açıkladı. Tepe Mahallesi Muhtarı Şeker, seçmenlerin bina esasına göre düzenlenen seçmen kayıtlarının sorgulanmasını internet üzerinden yapabileceğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bizim bölgelerde askı listeleri, 17 Ocak’ta askıdan indirilecek. Bu süreye kadar seçmenler muhtarlıklara gelerek isim listelerini kontrol ediyor. Askı listelerini bizlere gelmeden kontrol etmek isteyen vatandaşlar, YSK’nin “www.ysk.gov.tr” internet sitesinden, e-devlet kapısı üzerinden ve seçmen sorgulama mobil uygulaması aracılığıyla da kontrol yapabilecek.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa