SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Seracılık geliştirilecek

Seracılık geliştirilecek
Bu haber 03 Haziran 2019 - 0:31 'de eklendi ve 118 kez görüntülendi.
  • Şanlıurfa’daki Karaali örneğinin ilçemizde uygulanması hedefleniyor

 

İlçemizde seracılığın geliştirilmesi için girişimlere başlanıldı. Şanlıurfa’daki Karaali jeotermal seracılık projesinin örneğinin ilçemizde de uygulanması hedefleniyor.

İlçemizde yer alan sıcak su kuyularının seracılık faaliyetlerinde kullanımının hayata geçirilmesi amacıyla çeşitli çalışmalara başlanırken, bu kapsamda İlçemiz Kaymakamı Nazlı Demir ve Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, GAP BKİ Başkanı SadrettinKarahocagil’i makamında ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu.

İlçenin ekonomisinin turizm, tarım ve hayvancılığa dayalı olduğunu belirten Kaymakam Nazlı Demir, GAP BKİ Başkanı Karahocagil’e, “Jeotermal ve jeotermalin kalitesinde Türkiye’de birinci, dünyada ikinci sırada yer alan bir kaynağa sahibiz. Fakat bu kaynağımızı yeteri kadar kullanamıyoruz. Gerek Kaymakamlık gerekse de GAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından desteklenen projeler kapsamında seracılık faaliyetlerinde büyük gelişmeler kaydedildi.

Biz bunu daha da geliştirip jeotermal kaynaklı seracılığı ilçemizde hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Sizlerin de Şanlıurfa’da bu tür bir proje uyguladığınızı biliyoruz. Bu çalışma ilçemizde de uygulanması durumunda suyun minerallerindeki yükseklik bakımından daha kaliteli ürün elde edeceğimize inanıyorum. Proje ile birlikte de ilçede istihdam alanında da yeni kapılar açılacaktır” şeklinde konuştu.

Ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirenBaşkan Karahocagil, jeotermal seracılığa son iki yılda büyük önem verdiklerini söyledi.GAP BİK Başkanı Karahocagil, Şanlıurfa’daki Karaali bölgesinde yeni kuyularla iki bin dönümlük yeni sera alanı açılması, Adıyaman, Batman ve Şırnak’ta da yürütülecek çalışmalarla Güneydoğu’nun Türkiye’nin sera bölgesi yapılması hedefiyle çalışmalarını yürüttüklerini söyledi.

Seracılığın katma değerinin çok yüksek olduğunu vurgulayan Karahocagil, bu anlamda bölgenin potansiyelini tespit etmek adına proje geliştirdiklerini ve bölgedeki hemen her alanı incelediklerini anlattı ve Çermik’teki jeotermal kaynaklarının da en iyi şekilde kullanılarak seracılığa katkısı için yapılan bütün projelere gerekli desteği vereceklerini belirtti.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa