SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

“Şiddetsiz toplumun inşası, sağlıklı ve güçlü aile oluşturmakla mümkündür”

“Şiddetsiz toplumun inşası, sağlıklı ve güçlü aile oluşturmakla mümkündür”
Bu haber 04 Haziran 2018 - 1:32 'de eklendi ve 128 kez görüntülendi.

İl Eylem Planı çerçevesinde toplumun tüm kesimlerine ulaşmayı hedefleyen Diyarbakır Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Erken Yaşta Evliliğin önlenmesi amacıyla başlattığı seminerlerini sürdürüyor.

Kadına yönelik şiddeti doğuran ve pekiştiren olumsuz tutum ve davranışların ortadan kaldırılması amacıyla, toplumsal farkındalık, duyarlılık, bilinç kazandırmak ve toplumsal cinsiyet eşitliğine hizmet edecek zihniyet dönüşümünü sağlamaya yönelik hazırlanan İl Eylem Planı çerçevesinde toplumun tüm kesimlerine ulaşmayı hedefleyen ve bu kapsamda,il genelindeki seminerlerini de yaygınlaştıran Diyarbakır Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık Ergani ve Çüngüş İlçe Müdürlükleri personellerine yönelik seminer düzenledi.

Seminere Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüklerinde çalışan personellerin yanı sıra, Ergani Aile Destek Merkezi ve Ergani Şehit Coşkun Akşit Sosyal Hizmet Merkezi danışmanlık birimi kursiyerleri de katıldı.

Seminerde konuşma yapan Diyarbakır Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Halit Açar, aile kurumunun önemine vurgu yaparak, aile kurumunun güçlendirilmesinin ülkemiz için gelecek meselesi olduğunu ve şiddetsiz toplum oluşturmanın sağlıklı, güçlü aile oluşturmakla mümkün olabileceğini söyledi.

Kadına yönelik şiddetle mücadele için hazırlanan eylem planlarını hassasiyetle uyguladıklarını ifade eden Açar, seminer çalışmalarını il geneline yayarak yüzlerce kişiye ulaştıklarını belirtti.

Kadınların, hak fırsat ve imkânlardan eşit şekilde yararlanarak ekonomik ve sosyal hayatta etkinliklerinin artırılması konusunda son zamanlarda önemli adımlar atıldığının altını da çizen Diyarbakır Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Açar, kadınların toplumsal statülerinin güçlendirilmesi, kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi, kadına yönelik şiddet ve istismarın ortadan kaldırılması amacıyla koruyucu ve önleyici çalışmalar yaptıklarını, kadına şiddetin insanlık suçu olduğunu hatırlattı.

Açar, İl Eylem Planı kapsamında; farkındalık oluşturma ve zihniyet dönüşümü, koruyucu ve önleyici önlemler, şiddet mağdurlarının güçlendirilmesi, sağlık hizmetleri, kurumlar arası iş birliği ve politika geliştirme gibi temel alanda iyileştirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA