SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Şifa Merkezi olacağız

Şifa Merkezi olacağız
Bu haber 17 Eylül 2018 - 0:18 'de eklendi ve 331 kez görüntülendi.
  • Gıran Park Otel, SGK ile yaptığı anlaşmayla hasta kabulüne başlıyor

 

Sağlık Bakanlığı tarafından işletme ruhsatına sahip olan Gıran Park Termal Otel, artık hasta kabulü de yapacak. İşletme sahibi Salih Yıldız, işletmelerinin SGK ile hasta kabulü konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Türkiye’deki kaplıca sularının Sağlık Bakanlığınca oluşturulan Tıbbi Değerlendirme Kurulu tarafından incelendiğini ve şifa özelliklerinin belirlendiğini anlatan Gıran Park Otel Sahibi Yıldız, endikasyönü belirlenen kaplıca sularının kullanılacağı tesislere, İl Sağlık Müdürlüklerince önce tesisin inşasına yönelik tesis izni, inşası sonrası işletme izni verildiğini aktardı. Yıldız, kendi tesislerinin de bu kapsamda yer aldığını ve bundan sonra otelin inşasını gerçekleştirdiklerini söyledi.

İşletme Sahibi Salih Yıldız otelin Bakanlıktaki ruhsat ve suyun değerleri ile ilgili bilgileri de şöyle aktardı;

“Budran Turizm İNŞ. Taah. San. LTD. ŞTİ tarafından işletilen Gıran Park Termal Otel,  Sağlık Bakanlığında Ruhsat No: KT.21.01, Ruhsat Tarihi: 15/01/2018 olarak yer alıyor. Bakanlık verilerinde otelin sıcak su niteliği de şöyle; SICAKLIĞI 45,5 C OLAN 1092,044 MG/LT MİNERALİZASYONA SAHİP, FLORÜRLÜ 7,16 MG/LT, DEMİRLİ 24,5 MG/LT TERMOMİMNERALLİ SU.

Endikasyon Bilgileri

Anılan örnek toplam 1092.044 mg/L toplam mineralizasyona sahip florürlü (7,16 mg/L), demirli (24,5 mg/L) termomineralli su niteliğindedir. Uygun sıcaklığa getirilerek hekim kontrolünde banyo uygulamaları şeklinde inflamatuvarromatizmalastalıkların (romatiodartrit, ankilozanspondilit gibi) kronik dönemlerinde, kronik bel ağrısı, osteoartrit mg/L), gibi non-inflamatuvar eklem hastalıklarının; miyozit, tendinit, travma, fibromiyalji sendromu gibi yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde, ortopedik operasyonlar, beyin ve sinir cerrahisi sonrası gibi uzun süreli hareketsiz kalma durumlarında mobilizasyon çalışmalarında tamamlayıcı tedavi uygulamalarında kullanılabilir niteliktedir. Suyun flor içeriğinin yüksek olması nedeniyle 0-7 yaş çocuklar için içme olarak kullanılamaz.”

Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı tesis olmasının yanı sıra yeni bir hizmeti de hayata geçirdiklerini belirten Yıldız, bundan sonra yatan hastaların da otellerinde kalabileceklerinin müjdesini verdi. Geçmiş dönemlerde olduğu gibi Çermik’in bundan sonra da şifa merkezi olması için çalıştıklarını vurgulayan Yıldız şöyle konuştu;

“İlçemiz şifa merkezi olarak adlandırılan bir yer olarak bilinir. Biz bu hedefe ulaşmak için çalışmalarımızı sürdürdük ve olumlu netice aldık. Otelimiz, Sosyal Güvenlik Kurumu ile yaptığı anlaşma neticesinde hasta kabulüne başladı. Bununla ilgili protokol imzaladık. Tabi bunun oturması için doktorlarımız ile görüşmeye başladık. Çünkü doktorlarımız henüz bu protokolden bilgileri yok. Bununla birlikte ilçemiz şifa merkezi olacak.Dünyada artık termal sağlık turizmi revaçta. Bu kapsamda da ilçemizin pastadan gerekli payı alması için çabamızı sürdüreceğiz. Gerek Avrupa ve gerek ise Orta Asya ve Ortadoğu ülkelerinden de otelimize hasta gelebilecektir.”

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA