SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

SİGARA-2

SİGARA-2
Bu haber 07 Ocak 2019 - 0:40 'de eklendi ve 101 kez görüntülendi.

Dr. Melih Akay ARSLAN Yazıyor…

Geçen hafta sigaranın ne olduğunu, içinde neler olduğunu, bağımlılığın nasıl geliştiğini, beyinde nasıl bir mekanizmayla bizi tutsak ettiğini anlatmıştık. Bu hafta biraz daha somut, hastalıklarla ilgili konulara değineceğiz.

Evet dediğimiz gibi sigara akciğer, kalp başta olmak üzere vücutta hemen her yere hastalık götürüyor. Tüm kanser çeşitlerinde risk faktörleri içinde öyle veya böyle sigara yer alır. Kalp damar hastalıklarında sigaranın rolü büyüktür. Mesane kanserinin en büyük risk faktörlerinden biri sigaradır. Evetmesane. Hiç alakasız gibi duruyor değil mi?

Sigaranın zararlı olduğundan akciğer, kalp başta olmak üzere tüm vücutta hastalıklar meydana getirdiğinden şüphemiz olmamalı. Bu bilimsel bir gerçek. Binlerce bilimsel çalışmayla kanıtlanmış. Bundan eminsek ve olaya ön yargılı bakmayacaksak artık geçen hafta sorduğum sorunun cevabını verebilirim.

Bazıları soruyor:”Öyle adam var ki günde 2 paket sigara içiyor. Adam taş gibi. Âmâ sigarayı hayatı boyunca ağzına sürmemiş adam var akciğer kanserinden ölmüş.”Dediğim gibi mantıklı bir soru gibi görünüyor. Bu soruya cevap için şöyle bir örnek vereceğim;

Çocukluğumuzda veya daha sonraları büyük çoğunluğumuzu arı sokmuştur. Arının soktuğu yer kızarır,şişer,ağrır,vs.Ama arı sokan her kişiye tamamen aynı şey mi olur? Yani herkes arı sokmasını aynı şekilde mi atlatır? Bu sorunun cevabı kesinlikle hayır! Arı sokan herkese kesinlikle aynı şey olmaz. Kimisinde arının soktuğu yerde hafif bir şişlik, ağrı olur birkaç günde geçer. Kimisi biraz daha ağır geçirir yüzü, dudaklarışişer, nefes darlığı olur. Kimisi de vardır tek bir arı elinden kolundan önemsiz bir yerinden sokar ama o kişi yarım saat içinde ölür. Hiç gördünüz mü bilmiyorum arı soktuğu için ölen birini ama bu çok sık olan bir durumdur ve arı sokmasıyla ölen bir sürü insan vardır.

Teşbihte hata olmasın sigaranın vücutlara yaptığı etki de buna benzerdir. Her insanda aynı etki ortaya çıkmaz. Ama kimde ne gibi etkilerin ortaya çıkacağını da bilemeyiz. Tabi burada şuna değinmek lazım. Sigara tam olarak arı sokması gibi değil. Kişiyi kanser yapmayacaksa öyle hiçbir zarar vermez de değildir. Kesinlikle zarar verir hastalık yapar. Akciğer kanseri yapmaz ama başka akciğer hastalıkları yapar. Kronik solunum yolu hastalıkları yapar, astımyapar, KOAH dediğimiz %99 sebebi sigara olan hastalığı yapar, kalpteritim bozukluğu yapar, kalp damarlarında tıkanıklık yapar. Bilmiyorum astımlı bir tanıdığınız var mı? Müthiş zor bir hastalıktır astım. Hayat kalitesini inanılmaz derecede olumsuz etkiler.

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) dediğimiz hastalığın %99 nedeni sigaradır. Yani yalnızca sigara içen kişilerde ya da sigara içmese de uzun yıllar sigara dumanına maruz kalan kişilerde ortaya çıkar. Şiddetli nefes darlığı, öksürükle seyreder. Kişi hep zor nefes alır. Atak durumunda nefes darlığı öyle bir nefes darlığıdır ki kişi ölüm korkusu yaşar nefes alamaz. Yani öyle basit bir durum değildir. Atak geçirdikçe de ilerler ve sonunda kalp yetmezliğine yol açarak ölüme neden olur.

Burada ayrıca genetik yatkınlık durumları da söz konusudur.Bazı insanların kanser olması çok kolaydır. Bu durum kişinin vücuduyla alakalıdır. Arı sokma meselesine benzer. Bazılarıysa ancak uzun yıllar sigara içme sonucu akciğer kanseri,vs olur.

20 yıl sigara içen bir kişi trafik kazasından öldüyse bu kişi için sigara ona hiç zarar vermedi diyebilir miyiz? Belki 2-3 sene sonra akciğer kanseri olacaktı. Ya da belki de akciğer hastalıkları vardı ama henüz çok şiddetli durumda değildi.

Ya da tam tersi kişi sigara içmese belki 10 yıl sonra bir trafik kazasında ölecekti. Ancak içtiği sigara sonucu akciğer kanseri oldu ve yaşayacağı daha 10 yılı varken sigara nedeniyle öldü.

Örnekler, ihtimallerbitmez. Âmâ gerçek olan bir şey varsa o da sigaranın sağlığa zararlı olduğu ve içtiğimiz her sigarayla ömrümüzü biraz daha kısalttığımızdır.

Haftaya kapalı mekanlarda sigara içmenin bize ve çevremize verdiği zararlarla sigarayı bırakma yol ve yöntemlerini konuşmak üzere hoşçakalın.

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa