SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Sigara denetimleri artacak

Sigara denetimleri artacak
Bu haber 15 Ekim 2018 - 0:14 'de eklendi ve 454 kez görüntülendi.
  • “Pasif içiciliği önlemek istiyoruz”

 

İlçemizde sigara denetimleri arttırılacak. İlçe Sağlık Müdürü Dr. Melih Akay Arslan, sigara içenlerin etrafındaki kişileri korumak, yani pasif içiciliği önlemek olduğunu söyledi.

İlçemizde yaz ayı boyunca devam eden sigara denetimleri, havaların soğumasıyla birlikte daha sıkı hale geliyor. Havaların soğumasıyla birlikte insanların kapalı mekanlarda daha fazla zaman geçirmeye başladığını belirten İlçe Sağlık Müdürü Dr. Melih Akay Arslan, sigara içenlerin etrafındaki kişilerin sağlıklı yaşam hakkını elinden aldığını belirterek şöyle konuştu;

“Bilindiği üzere 4207 Sayılı Tütün Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun kapsamında İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak, Emniyet Amirliği, Belediye ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteğiyle kapalı alanlarda sigara içilmemesine yönelik denetimler yapıyoruz.

Bu anlamda vatandaşlarımızdan ve esnafımızdan şunu bilmelerini istiyoruz. Bizim amacımız kişilere veya işletmelere ceza yazmak değil. Bizim asıl amacımız sigara içen kişilerin etrafındaki insanlara sigara dumanıyla zarar vermelerini, yani pasif içiciliği önlemektir.

Bilindiği üzere her insan doğumundan itibaren sahip olduğu doğal hakları vardır. Bunlardan biri de sağlıklı yaşam hakkıdır. Sigara içen kişi etrafındaki insanların bu sağlıklı yaşam hakkını elinden alıyor. Bizim amacımız içmeyen kişilerin hakkını korumaktır. Bu doğrultuda vatandaşlarımıza, işletmelerimize gerekli uyarıları yapıyoruz. Hala sigara içme ve içirme konusunda ısrar eden resmi kurumlar, işletmeler ve şahıslara ilgili kanun hükmünce gereken cezaları kesiyoruz. Bunları uygulamak hem resmi hem de sağlık çalışanı olarak vicdani sorumluluğumuzdur.

Bizim özgürlüğümüz, başkalarının alanının sınırlarını geçemez. Bu nedenle hiç kimse ben içerim, kendi sağlığım kendi vücudum diyemez. Çünkü kapalı alanda sigara içen kişi başka insanların sağlığına zarar verir.

Kapalı alanda sigara içen kişi o anda yanında başka biri olmasa bile sigara dumanının kendi üzerine, mekandaki eşyaların ve duvarların üzerine sinmesiyle daha sonradan bile o mekana gelen kişiye zarar verir. Bir de duruma bu yönüyle bakmak gerekiyor. Ayrıca inanç sistemimizde de bu husus kul hakkıdır.

Bu anlamda tüm kamu kurum ve kuruluşlarından, özel işletmelerden ve vatandaşlarımızdan bu hususa dikkat etmelerini ve kapalı alanlarda sigara içilmesine müsaade etmemelerini istiyoruz. Gereken durumlarda sigara içen kişilerle ilgili ALO 184 SABİM, Yeşil Detektör Mobil Uygulaması, 155 Polis İmdat ve 156 Jandarma telefonlarından yardım alabilirler.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA