SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

SİGARA

SİGARA
Bu haber 31 Aralık 2018 - 0:01 'de eklendi ve 136 kez görüntülendi.

Dr. Melih Akay ARSLAN

Sigara, günümüzde sağlığımızın en büyük düşmanlarından biri. Belki de birincisi. İçindeki onlarca zehirli maddeyle çektiğimiz  her nefeste vücudumuzu zehirliyoruz. İçimize çektiğimiz sigara dumanı önce akciğerlere gidiyor. İçindeki gözümüzle göremediğimiz onlarca zehirli madde akciğerlerden kana geçiyor ve kan yoluyla vücudun her yerine ulaşıyor. Zehirli maddeler ulaştıkları hücrelere yüzlerce hastalık götürüyor diyebiliriz. Basit bir hücre zedelenmesinden kansere kadar hemen hemen her şey.

İçindeki onlarca maddeden biri de nikotin. Nikotin, sigara bağımlılığının baş sorumlusu.Nikotin, beynimizdeözel  reseptörlerine(hücrede nikotini tanıyan moleküller) bağlanıyor. Bağımlılık yapıcı tüm maddelerde olduğu gibi beyinde haz merkezini uyarıyor ve bağımlılık meydana geliyor. Beyin artık nikotinsiz yapamayacağını düşünüyor, belli sürelerde nikotin istiyor nikotini aldıkça haz merkezi uyarılıyor ve bağımlılık daha da güçleniyor.

Sigara içen bir kişinin beyni  nikotine bağımlı halde. Canı sigara istediğinde aslında beyindeki haz merkezi nikotin istiyor. Nikotini vücuda daha önce sigarayla aldığı için bir yanılsama gelişmiş durumda ve yine sigara istediğini düşünüyor ve sigarayı içip içindeki nikotinle beyindeki bağımlılık merkezini susturuyor. Aslında içindeki nikotinle bağımlılık krizini sustururken sigaradaki onlarca diğer zehirli maddeyi de ekstradan yanında almış oluyor. Sigara içen ve canı sigara isteyen bir kişiye sigara değil de sadece nikotin versek aslında o kişiyi yine tatmin etmiş oluruz. Zaten sigara bırakma ilaçlarına bakacak olursak hepsi nikotin bağımlılığına karşı geliştirilmiş ilaçlardır. Aslında bağımlılığın adı nikotin bağımlılığıdır sigara bağımlılığı değil.

Sigaranın içinde dediğim gibi onlarca zehirli madde var. Hatta bunların çoğu nikotinin kendisinden çok daha zararlı maddeler. Nikotin bağımlısı olduğumuz halde sadece nikotin değil birçok zehri de nikotinle beraber vücuda alıyoruz sigarayla. Ortadaki kandırmacayı ve kurnazlığı anladınız sanırım.

Burada şuna dikkat çekmek istiyorum. “Tamam, anladık diğer zehirli maddeleri boşuna alıyoruz. Hiç yoktan kendimizi zehirliyoruz. Madem nikotine bağımlıyız sadece nikotin alsak?” dediğinizi duyar gibiyim. Bu da büyük bir yanılgı. Çünkü bağımlılık durumunun kendisi zaten çok tehlikeli. Yani nikotin bağımlılığı başlı başına zaten büyük bir problem. Bağımlılık vücudu zayıflatan yıpratan bir süreç. Ayrıca nikotin maddesi bağımlılık yapmasa dahi vücut için zararlı bir madde.

Nikotin de diğer bağımlılık yapıcı maddeler gibi aslında.Esrar,eroin,bonzai vs. tüm uyuşturucu maddelere karşı ne düşünüyorsak sigaraya karşı da aynı şeyi düşünmeliyiz.O da aynı geminin yolcusu,o da aynı ailenin üyesi.Aralarındaki farkları anlatmaya sayfalar yetmez tabi ki ama hepsinin aynı yolun yolcusu olduğunu bilmemiz yeterli bence.

Hep anlatılıyor sigaranın zararları. Âmâ zaman zaman şu soruyu soranlar oluyor: “Öyle adam var ki günde 2 paket sigara içiyor. Adam taş gibi.Ama sigarayı hayatı boyunca ağzına sürmemiş adam var akciğer kanserinden ölmüş.” soru ilk bakışta mantıklı gibi. Âmâ aslında çok mantıksız. Neden mantıksız? Cevabı haftaya…

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA