SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Şimdi şire zamanı

Şimdi şire zamanı
Bu haber 05 Ekim 2020 - 0:45 'de eklendi ve 162 kez görüntülendi.
  • Geleneklerimiz yaşatılıyor

 

İlçemizde bağbozumu ile birlikte şire, pestil, pekmez ve sucuk yapımına başlandı.

Bağbozumu mevsiminde hazırlanan üzüm pekmezi ve şire ürünleri, kış aylarında büyük bir ilgi görüyor. Kış mevsiminin etkisini iyice hissettirmesiyle insan vücudunu sıcak tutan ve derde deva olarak bilinen üzüm pekmezi ve şire ürünlerinin yoğun bir ilgi gördüğünü belirten aktarlar, kış mevsiminin vazgeçilmezi olan ve vitamin deposu el yapımı yöresel şire ürünlerinin soğuk havada daha çok tüketildiğini söyledi.

İlçemizde özellikle Kuyu Mahallesi olmak üzere birçok yerde üretimi yapılan üzüm, özellikle şire üzümü pazardaki yerlerini alırken, bağ sahipleri de pekmez ve şire ürünlerinin yapımına başladı. Başta pestil ve sucuk olmak üzere diğer ürünlerin de yapımı hızla devam ederken, bağ sahiplerinin bir bölümü kendileri için şire ürünlerini yaparken, bir kısmı da pazarda satış yapmak için hazırlıklarını sürdürüyor. Kuruyemiş pazarındaki esnaf da ürünlerin kendilerine gelmesini sabırsızlıkla bekliyor.

Yapılan şire ürünlerinin ve pekmezlerin raflardaki yerini alması beklenirken, kış aylarında dertlere derman oluyor. Kuru üzüm, kuru dut, pestil, sucuk, pekmez, fıstık, badem, incir başta olmak üzere çok sayıda doğal ürün hem vatandaşların hem de ilçemize gelen turistlerin beğenisine sunuluyor.

Kuruyemiş pazarı esnaflarından Serdal Yeşilkaya; “Üzümlerin katılaştığı bir zaman olduğu için tam şire mevsimindeyiz. Üzümün yetişmesi ve kuruması için en uygun iklime sahip yerlerden birinde yaşıyoruz.

Şire dediğimiz zaman doğal, organik ürünler sucuk, bastık, pestil, kuru üzüm kışın yiyecek en güzel şeylerdir. İnsanı sıcak tutar, vücutta kan yapar. Kışın şire ürünleri yemek büyüklerimizin devam ettirdiği bir gelenektir. Kışın soğuk havada insan üşür ama şire ürünlerini tükettiği zaman kan hareketlenir ve bu da insanı sıcak tutar. Eskiden büyüklerimiz kara üzüm, ceviz, badem gibi ürünleri ilaç niyetine ceplerinde taşırmış” dedi.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA