SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Sinek çayı coştu, tesislerde zarara neden oldu

Sinek çayı coştu, tesislerde zarara neden oldu
Bu haber 17 Aralık 2018 - 0:00 'de eklendi ve 420 kez görüntülendi.

İlçemizden geçen ve Fırat nehrinin en büyük kollarından olan Sinek Çayı, son günlerde aralıksız yağan sağanak yağmur sonucu coştu, çayın kenarındaki çay bahçelerinde zarara neden oldu.

Son günlerde aralıksız yağan sağanak yağmur, çiftçilerin yüzünü güldürürken, yeraltı su kaynaklarının da önemli ölçüde beslenmesine neden oldu. Yağış sonucu Fırat nehrinin en önemli kollarından olan ve ilçemizden geçen Sinek Çayında su seviyesi yükseldi.

Sinek çayında suyun yükselmesi sonucu aile çay bahçelerinin bir bölümü de sular altında kaldı. Hasara ve malzemelerin suya kapılması sonucu zarara yol açan Sinek çayında, su yüksekliği 4-5 metreyi buldu.

Aile çay bahçeleri sahipleri, özellikle parke taşıyla döşenen alanlarda büyük hasarın meydana geldiğini, çok sayıda oturma alanındaki malzemelerinin suya kapıldığını belirterek, “Zararımız büyük oldu. Yeni sezona büyük masraf yaparak girmek durumunda kalacağız” dedi.

-Haburman köprüsü

Tarihi haburman köprüsünün küçük göz diye tabir edilen yerde su seviyesinin ortaya kadar geldiği, en az suyun yüksekliğinin 4-5 metreyi bulduğu bildirildi. Suyun yükselmesinin bu mevsimde normal olduğu, önümüzdeki günlerde yağacak kar ve yağmurla birlikte daha da yükseleceği belirtiliyor.

Geçmiş yıllarda Sinek Çayının coşması sonucu tarihi Sinek köprüsünün yıkıldığını anımsatan vatandaşlar, “O zaman su öylesine yükseldi ki, eski santral sular altında kaldı, su Haburman köprüsünün ayaklarının üzerinden geçti” diye konuştu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa