SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Sinek Çayı mikrop saçıyor

Sinek Çayı mikrop saçıyor
Bu haber 21 Eylül 2020 - 0:19 'de eklendi ve 173 kez görüntülendi.
  • Vali Güzeloğlu döneminde yapılması planlanan arıtma tesisi için henüz bir adım atılmadığı iddia edildi

 

İlçemizin en önemli doğal kaynaklarından olan Sinek Çayına karışan lağım suları çevreyi tehdit ediyor. İlçenin lağım sularının karıştığı Sinek Çayı, ilçemiz merkezi ve çayın çevresinde bulunan kırsal mahallelerin sağlığını tehdit ederken, ilçemiz atık suların arıtılması için arıtma tesisinin kurulmasını istiyor.

İlçe merkezi ve yaklaşık 20 kırsal mahalleyi yakından ilgilendiren bu çevre felaketine karşı vatandaşlar daha önce imza kampanyası başlatarak duyarlılıklarını otaya koymuş, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na da başvuruda bulunulmuştu.

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu, döneminde gündeme gelen ve başvuruları gerçekleştirilen sorun için henüz bir çalışma yapılmadığı iddia edildi.

İlçemizin 10 km yukarısından başlayan ve 30 km sonra Fırat’a karışan Sinek Çayı, çevreden karışan lağım suları nedeniyle hem çevre sağlığını hem de insan sağlığını tehdit ediyor. İlçemizin atık suları çaya karışırken, aynı çaydan ilçemiz merkezinin ve çaya yakın kırsal mahallelerin su ihtiyacını karşılıyor. Sinek Çayı, aynı zamanda hem hayvanların su ihtiyacını karşılamak hem de tarım alanlarını sulamak için kullanılıyor. Kendilerini bir yana bırakan aileler, çocukları için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden bu soruna dair bir çözüm bekliyor.

İmzalar DİSKİ’ye sunulmuştu

‘Sinek Çayı temiz aksın’ adı altında başlatılan ve Türkiye’deki tüm Çermiklilerin yoğun ilgi gördüğü kampanya çerçevesinde toplanan imzalar hemşerimiz Bedir Demir tarafından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü’ne sunulmuştu.

Yine bu kapsamda Ankara Çermikliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği vasıtası ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuruda bulunmuştu.

Ankara Çermikliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İzzet Kocakaplan, dilekçeye Bakanlığa teslim ederken, bir örneğini de Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı DİSKİ Genel Müdürlüğüne göndermişti. Başkan Kocakaplan’ın Bakanlığa verdiği dilekçede;

“T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na

Konu: Atık Su ve Çevre Kirliliği/Kanalizasyon Suyunun Sinek Çayına akması.

Diyarbakır İlimize bağlı Çermik ilçesinin önemli su ve doğal güzellik kaynaklarından olan Sinek Çayı, uzun zamandır katı atık ve ilçenin kanalizasyonundan gelen atık su ile kirlenmektedir. Su kaynaklarının az olduğu ilçemizde, özellikle yaz aylarında hem ilçe sakinleri hem de memleketlerine bizim gibi tatile gelen hemşerilerimiz Sinek Çayı’nda serinlemekte ve burada aileleriyle birlikte vakit geçirmektedir.

Ayrıca Sinek Çayı, ülkemizin en büyük enerji ve sulama amaçlı Atatürk Barajı HES’in ana kaynaklarından birini oluşturmaktadır. Yasa gereği Sinek Çayı’nın Atatürk Barajı gölüne temiz akması gerekmektedir. İçerisinde birçok balık çeşidi ve çevresinde yaşayan canlı türlerine de ev sahipliği yapan Sinek Çayı, ilçemizin ekolojik dengesinde de önemli yer almaktadır.

İçerisine akıtılan kirli sular ve bırakılan katı şehir atıklarından dolayı Sinek Çayı kirlenmekte ve ilçemiz önemli bir doğal su kaynağını kaybetmektedir.

Hamambaşı çayı olarak adlandırılan dere birçok konut, okul ve resmi kurumların kanalizasyonu bağlanmış ve bu kirli su da Sinek Çayına akmaktadır. Bura için de bir arıtma tesisine mutlak surette ihtiyaç vardır. Bahsettiğimiz bu sebeplerden dolayı bu önemli çevre sorununun çözülmesi ve gerekli önlemlerin alınmasını, Ankara Çermikliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANÇEYAD) olarak siz değerli Bakanlık çalışanlarından talep ediyoruz.

Gereğinin yapılmasını saygılarımızla arz ederiz.”

Vatandaşlar, Sinek Çayı’na yapılması için söz verilen arıtma tesisinin kurulması için bir an önce çalışmaların başlaması yönünde talepte bulunuyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa