SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Sinek çayı yeni bir görünüme kavuşacak

Sinek çayı yeni bir görünüme kavuşacak
Bu haber 26 Mart 2018 - 0:24 'de eklendi ve 567 kez görüntülendi.

-Belediye Başkanlığı Diyarbakır DSİ 10. Bölge Müdürlüğü’ne başvurdu

 

İlçenin içerisinden geçen, her yıl yerli yabancı çok sayıda insanın piknik ve dinlenme alanlarından biri olan Sinek Çayının ıslah edilmesi için Belediye Başkanlığı, Diyarbakır DSİ 10. Bölge Müdürlüğüne başvurdu. Başvuruda, Sinek Çayının her iki yönden istinat duvarı yapılarak hem güzel bir görünüme kavuşacağı hem de taşma sonucu meydana gelebilecek zararın önleneceği belirtildi.

Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu gazetemize yaptığı açıklamada, Sinek Çayının yanı sıra ÇPL’den Hacı Musa Değirmenine kadar olan Hamambaşı ve Göze derelerinin de ıslah edilmesi için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Öncelikle Sinek Çayının geçtiği vadide gerekli istinat duvarlarının yapılmasının çok önemli olduğunu bildiren Başkan Karamehmetoğlu, bu nedenle de Diyarbakır DSİ 10. Bölge Müdürlüğüne resmi yazı ile başvuruda bulunduklarını bildirdi.

-DSİ’ye başvuru

Belediye Başkanlığı’nın DSİ 10. Bölge Müdürlüğüne gönderdiği yazı şöyle;

“İlçemiz Kala Mahallesinde bulunan, Sinek çayı olarak bilinen derenin kış aylarında yağan yağmur ve kar suları ile taşması sonucu yerleşim yeri içinde kalan yerlerde taşkınlar oluşmakta, yerleşim yerlerini ve aile çay bahçeleri ile Çermik Fen Lisesi isimli okulumuzu tehdit etmektedir.

Söz konusu yerdeki tehdidin bertaraf edilebilmesi için derenin sağına ve soluna (mesken alan içerisinde kalan kısımda) istinat duvarlarının aciliyetle yapılması gerekmektedir.

Taşkından zarar görmemesi adına meskûn mahal sınırları içerisinde can ve mal güvenliğinin sağlanması için Sinek Çayı olarak bilinen yerde, ilgili birimlerinizce gerekli incelemelerin yapılarak gereğinin yapılması hususunu, bilgilerinize arz ve rica ederim.”

-Hamambaşı çayı

Hamambaşı ve Göze deresinin islah edilmesini de istediklerini bildiren Başkan Şehmus Karamehmetoğlu, “Bu deremizin de sağlı solu istinat duvarı ile çevrilmesini istiyoruz. Biz de bu yapılacak duvarların üzerinde gerekli düzenlemeyi yaparak, vatandaşlarımız için hem yürüyüş alanı olarak hem de dinlenmeleri için yeni alanlar oluşturacağız. Böylece Hevsel bahçelerimizin güzelliği içerisinde halkımız rahat bir nefes alma olanağına kavuşmuş olacaktır.” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA