SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Sosyal medya dolandırıcılığına dikkat

Sosyal medya dolandırıcılığına dikkat
Bu haber 04 Ekim 2021 - 9:16 'de eklendi ve 34 kez görüntülendi.

İlçemizde son zamanlarda artan sosyal medya dolandırıcılığına karşı Emniyet Amirliği vatandaşları uyardı.

Son olarak ilçemizde G. A. İsimli vatandaş, arkadaşının instagram hesabında bir bankaya ait 73 bin liralık banka dekontunu görüp, arkadaşıyla iletişime geçti. Arkadaşının hesabının hacklendiğini farkında olmayan G.A. isimli vatandaş, dolandırıcıya dekontun ne olduğun konusunda sorular yöneltti. Dolandırıcı, para yatırıp bu kazancı elde ettiğini kendisine yardımcı olabileceğini belirterek ilk etapta 2 bin lira, gelirini arttırmak için 4 bin 875 lira daha istedi. Parayı gönderdikten sonra hesabında değişiklik olmadığını anlayan G.A. Emniyet Amirliğine giderek şikayetçi oldu.

Güvenlik güçleri, dolandırıcıların yeni mekanının sosyal medya olduğunu belirtti. Yapılan açıklamada;

“Dolandırıcılık yöntemleri konusunda vatandaşlar ne kadar bilgi sahibi olsa da mağduriyetlerin önüne maalesef geçilemiyor. Sanal ortam dolandırıcılığı şu sıralar en çok başvurulan yöntem. Sahte siteler ve sahte sosyal medya hesaplarıyla binlerce kişinin ya bilgileri çalınıyor yada paraları. Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya ağlarında banka ya da şirketler adına sahte hesap açan dolandırıcılar, vatandaşları tuzaklarına çekiyor.

Banka ya da şirket logolarını birebir kopyalayan sahtekarlar, sponsorlu reklamlarla daha fazla kullanıcıya ulaşıyor. Dolandırıcılar vatandaşları tuzaklarına çekmek için son model telefonlardan, son model araçlara kadar birçok hediye vaat ediyor. Sahte linklere tıklayan kullanıcılar, müşteri numarası ve şifresini paylaşarak dolandırıcıların kurbanı oluyor. Peki, vatandaşlar sahte sosyal medya hesaplarını nasıl ayırt edecek? Sosyal medya mecralarında reklam vermek için şirketlerin kurumsal hiçbir ihtiyacı yok. Bu nedenle vatandaşlarımızın her gördüğü hesabı resmi hesap olduğuna inanmamalıdır. Yine vatandaşlar, güvenilir sitelerden alışveriş yapmalı, nakit para göndermemelidir” denildi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa