SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam
Adanaspor Akhisar Belediyespor Alanyaspor Antalyaspor Beşiktaş Bursaspor Çaykur Rizespor Fenerbahçe Galatasaray Gaziantepspor Gençlerbirliği İstanbul Başakşehir Kardemir Karabükspor Kasımpaşa Kayserispor Konyaspor Osmanlı Spor Trabzonspor

Spor endüstrisinin geleceği Z kuşağının ellerinde

Bu haber 14 Şubat 2021 - 23:53 'de eklendi ve 66 kez görüntülendi.

Dünya nüfusu hızla yaşlanıyor olsa da KPMG’nin hazırladığı rapora göre, 2022 yılında e-spor’un takipçi sayısının 644 milyon olacağı tahmin ediliyor. 2015 yılında 235 milyon olan bu sayı bugün 454 milyonu buldu. Bu rakamların nüfusla birlikte geleneksel sporların da yaşlandığını gösterdiğini belirten Hakan Demiray; “Dünya nüfusu yaşlansa da genç nesil daha baskın ve talepkar geliyor.

Diğer yandan pandemiyle birlikte tanıştığımız kontrollü sosyal hayat, spor alışkanlarını ve zevklerini kökten değiştirdi. Ekran karşısında geçirilen vaktin artmasıyla birlikte gençler, futbolcu olma hayalini ve bunun için çabalamayı bıraktı. Bunun yerine yeni hedef, çok iyi bir e-spor oyuncusu olmak. Çocukluğunda mahalle aralarında saatlerce futbol oynayan, dünya kupasını izlerken TV başında sabahlayan nesil geride kaldı. Yine ekranda izlese dahi 90 dakika boyunca kendi inisiyatifinde olmayan bir oyun, Z kuşağına heyecanlı gelmiyor. Bu kuşağın mensupları, sürece dahil olacakları, aktif katılım sağlayacakları aktivitelerin peşine düşüyor. Skorlarının asla tahmin edilemeyeceği, öngörülemez aksiyonların yaşandığı, yer ve mekândan bağımsız biçimde tüm dünyanın dijital platform üzerinden bir sisteme entegre olarak izlediği müsabakalar çoğu tarafından spor sayılmasa da, başta futbol olmak üzere birçok spor aktivitesinin yerini çoktan almış durumda. Adına e-spor denilen spor etkinlikleri, ekran başına dünyanın her yerinden milyonlarca izleyici toplarken, saha ve kortlardaki tribünler boşalacak” dedi.

Etiketler :
SON DAKİKA