SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

STK’lardan pandemiyle mücadelede ortak çağrı

STK’lardan pandemiyle mücadelede ortak çağrı
Bu haber 05 Ekim 2020 - 0:34 'de eklendi ve 39 kez görüntülendi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Tabip Odası, Diyarbakır Ticaret Borsası, TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası, Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İş İnsanları Derneği, AMED KESK Şubeler Platformu, Diyarbakır Diş Hekimleri Odası, DİSK Diyarbakır Temsilciliği, Ortadoğu Sanayici ve Girişimci İş Adamları Derneği, MÜSİAD Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Organize Sanayi İş İnsanları Derneği, DTSO Kadın Meclisi, TÜMSİAD Diyarbakır Şubesi, TURSAB Güneydoğu Bölge Başkanlığı, TOBB Genç Girişimciler Kurulu, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, Güneydoğu Genç İşadamları Derneği ve              Diyarbakır Girişimci İş Kadınları Derneği pandemi nedeniyle toplumun tüm paydaşları için ortak bir basın bildirisi yaptılar. Yapılan bildiride;

Ülkemiz ve özelde şehrimiz Diyarbakır’da Covid-19 salgını artarak yayılmaya devam etmektedir.

Ne yazık ki; günlük yaşamda hissettiğimiz “daralan çember” neredeyse her evde hastalık ya da yakınlarımızın kaybına dönüşmüş durumdadır.

Alınan önlemler, önlemlere uyumu içeren bir dolu sorun tüm bu “kontrol dışı” görüntünün temel gerekçelerini oluşturmaktadır.

Kentimiz hastanelerinde Covid-19 vakaları için ayrılan yataklar hemen hemen dolmuş, yoğun bakım yatakları için ameliyathanelerin dönüşümü yapılmış ancak tedavi olanakları kentimiz için sınıra dayanmış görünmektedir.

Tüm bu kısıtlılıklarla beraber havaların soğuması kapalı mekanlarda kalabalık ortamların oluşmasına neden olacak ve enfeksiyon hastalıklarının artışı için tetikleyici faktör halini alacaktır.

Dikkat etmezsek zor zamanlar bizi beklemektedir.

Sivil Toplum Pandemi Koordinasyonu, sadece açıklamalarıyla değil aktiviteleriyle de temsil ettiği grupların ve toplumun salgınla başetme becerisini arttırmaya çalışan Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) son dönem değerlendirmeleri sonucu ortaya çıkmıştır.

Salgın bu kadar etkili bir haldeyken üzerinde sorumluluk hisseden STK’lar olarak “yapılabilecekler” ve “yapabileceklerimiz” konusunda daha uzun ve planlı çalışmalar yapmaya karar verdik.

Toplum sağlığını ilgilendirecek tüm süreçlerde bilgilendirme, uyarma ve salgınla mücadele olanaklarının arttırılmasını içerecek bir çalışma planı ortaya çıkarmayı hedefledik.

Organize sanayi bölgesinde ve diğer sanayi sitelerinde işçi sağlığından, esnafların işyerlerine varana kadar çalışma alanlarında büyüyen sorunlar görmekteyiz. Kamusal toplu kullanım alanlarının salgın için önemli olduğunu biliyoruz.

Tüm yaşam alanlarımızda yeni imkanlar yaratarak, birbirimize destek olarak salgının üstesinden geleceğimize inanıyoruz.

Hem Kamu idaresine hem de Diyarbakır halkına önerilerimiz ve yapabileceklerimize dair bir yol haritamız olacak.

İlk etapta acil yapılacaklar;

Kamu idaresine çağrımız;

 • Salgının önüne geçebilmek için kamusal alanların kullanımı ve toplu etkinliklerin yapılma biçiminin yeniden düzenlenmesi.
 • Sağlık tesislerinde ortaya çıkan eksikliklerin hızla giderilmesi, yataklı ünite için gerekli ek, taşınabilir hastane benzeri yapıların kurulumu için planlama yapılması.
 • Covid test (PCR) olanaklarının yaygınlaştırılarak temaslıları içerecek şekilde yapılması.
 • Barınma koşulları yetersiz olan, gelir düzeyi düşük ve beslenme olanakları kısıtlı olan insanlara gerekli desteklerin sağlanması.
 • Covid olmuş ailelerin izolasyon sürecinde yaşayacağı temel ihtiyaçların karşılanması.
 • Hijyen kitlerinin temin edilerek muhtarlıklar yada başka kamu organizasyonları aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması.
 • Toplu ulaşımla ilgili mesafe denetlemelerinin yürütülmesi, toplu özel ulaşım araçlarına gereken desteklerin sağlanması.
 • Organize Sanayi Bölgelerinde faaliyet yürüten sanayicilere işçi taşıma ve işyerlerini dezenfekte etmeleri konusunda gerekli desteklerin sağlanması,
 • Sağlık çalışanlarının maddi ve manevi olarak desteklenmesi.
 • Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önlemek ve tükenmişlik sendromu nedeniyle çalışma koşullarının iyileştirilmesi.

Halka çağrımız;

 • Covid-19 nedeniyle çok daha kötü günler bizleri bekliyor. İnsanlarımızın ne kadar değerli olduğunu ve canlarımızı kaybettiğimizin bilincinde olalım.
 • Toplu kullanım alanlarında mesafeyi koruyarak ve maske takarakhijyen kurallarına uyalım, başkalarının haklarına ne kadar saygılı olduğumuzu gösterelim.
 • Çarşıda, pazarda, parkta, otobüste, café-restaurant gibi yerlerde bunlara azami özen gösterelim.
 • Çalıştığımız yerlerde başkalarının zarar görmesini engelleyecek şekilde davranalım.
 • İzolasyon kurallarına uyalım. Covid-19 en fazla aile içinde bulaşıyor. Bunun farkında olalım.
 • Dayanışmaya önem verelim. Kentimiz dayanışmanın en güzel örneklerini her zaman göstermiştir.
 • Hastalık bulguları varsa ertelemeden sağlık kuruluşlarına başvuralım. Tedavi süresince evden çıkmayalım.
 • Sağlık çalışanlarının ne kadar önemli bir iş yaptığını bilerek hareket edelim. Şiddete asla izin vermeyelim.

Planlarımız;

 • “Sağlık Gönüllüleri” adıyla tüm kentte bilgilendirme faaliyetlerine başlanacak.
 • Organize Sanayi Bölgesinde ve Küçük Sanayi Sitelerinde “Pandemi işçi sağlığı kurulları” ile çalışmaya başlanacak.
 • Şehrin belirli noktalarında bilgilendirme, hijyen ürünü dağıtımları ile farkındalık oluşturulacak.
 • Gelir düzeyi düşük mahallerde ihtiyaç sahiplerine hijyen ürünlerinin dağıtılması sağlanacak.

 

 

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa