SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Su kaynaklarımız balıklandırılıyor

Su kaynaklarımız balıklandırılıyor
Bu haber 07 Temmuz 2019 - 23:47 'de eklendi ve 112 kez görüntülendi.
  • İki sulama göletine 12 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı

 

Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından yürütülmekte olan “Su Kaynakları Balıklandırılması Projesi” doğrultusunda iki sulama göletine 12 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı faaliyeti olarak, su ürünleri kaynaklarının ve su ürünlerinin sürdürülebilir kullanılması ve gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanabilmesi, deniz ve iç sularımızdaki su ürünleri stoklarının takviyesi amacıyla “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” yürütülüyor.

Bu çerçevede ilçemizin ekonomik ve tabii türleri arasında yer alan, vatandaşımız için kaliteli bir protein, balıkçımız için önemli bir beslenme kaynağı olan ve sportif amaçlı balıkçıların gözdesi olan balıklardan bugün itibariyle; iki gölete 12 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden teslim alınan 12 bin adet sazan balığı yavrularının 5 bin yavru İlçemiz Örenkuyu Mahallesinde bulunan gölete diğer 7 bin yavru ise ilçemiz Yiğitler Mahallesinde bulunan Halilan Sulama Göletinebırakıldı.

Yetkililer;

“Balıkçılığın sürdürülebilir olması kurallara bağlı avcılık ile mümkündür. Tüm balık türleri stoklarının gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, av zamanı ve yer yasaklarına uyulması ve en az bir kez üremelerine imkân tanınması sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından büyük önem arz etmektedir.

Balık popülasyonunun devamının sağlanmasında amatör balıkçıların zaman yasağı döneminde avcılıktan kaçınmaları ve amatör avcılık kurallarına uymaları büyük önem taşımaktadır. Ayrıca günlük limit ve adet miktarlarına dikkat etmeyen amatör balıkçılarımıza idari para cezası uygulandığı bilinmelidir” şeklinde konuştular.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa