SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Su Samuru bu kez Haburman Köprüsü’nün altında görüldü

Su Samuru bu kez Haburman Köprüsü’nün altında görüldü
Bu haber 01 Temmuz 2019 - 0:00 'de eklendi ve 376 kez görüntülendi.
  • Durdi; “Harika hayvanlar. Korumalı ve yaşatmalıyız”

 

Daha önce eski santral yakınında katkat taş diye tabir edilen yerde görülen su samuru, bu kez de Haburman Köprüsü altında görüldü.Haburman Köprüsü altındaki çay bahçesi kıyısında su samurunu gören Turgut Durdi, “İlk kez su samurunu gördük. Harika bir hayvan. Korumalıyız ve yaşamları için katkı sağlamalıyız” dedi.

Su Samurunun Sinek çayında olmasının, doğaya sahip çıkmanın en önemli göstergelerinden biri olduğunu vurgulayan Olta Balıkçıları Derneği Başkanı Ramazan Ertaş, gazetemize şu açıklamayı yaptı;

“Demek ki Sinek çayında canlı popülasyonu artmıştır. Yani balık çeşitleri ve zenginleşmiş, balıkların doğal yaşam alanları korunmuş ve artmıştır. Bizler tabiata sahip çıkarsak, onlardan da karşılığını mutlaka alırız. Nitekim bu yıl Sinek Çayın da balık gerçekten çok. Olta balıkçılığının da yaygınlaşması bizleri bir kat daha sevindiriyor. Balık bol olunca bununla beslenen hayvanlar da ortaya çıkıyor. Nitekim bunlardan biri de su samurudur. Geçmiş yıllarda Sinek çayında bol görünürdü. Son zamanlarda görünmez oldu. Halk arasında (Su iti) olarak bilinen Su Samurunun görülmesi gerçekten çok sevindiricidir.

Kesinlikle patlayıcı, elektrik gibi materyallerle balık avlanmasınıönlemeliyiz. Bunun yanı sıra tırıvırı denilen ağ gibi bir araçla da balık avlanıyor. Bunu da önlemeliyiz. İpi kopan tırıvırı suyun içerisinde kalıyor. Naylon olduğu için çürümesi yılları aldığı için çay da kirleniyor. Bunun yanında ağa takıldığı için balıklar kurtulamıyor ve ölüyorlar. Bu nedenle Türkiye’nin her tarafında yasak olan bu materyalin ilçede de yasak ve ağır para cezası olduğu bilinmelidir. Bu konuda yetkililerden de destek bekliyoruz. Kontroller sıklaştırılmalı.”

Gördüğü Su samurunun mutlaka yavrusunun olduğunu, ancak onu göremediğini bildiren Haburman Köprüsü altındaki Çay Bahçesinin sahiplerinden Turgut Durdi, “Yavru su samuru annesinin yüzmesini izleyip, taklit eder. Anne su samuru sırtüstü yüzdüğü sırada yavru su samuru karnına çıkıp süt emer. Daha sonra su samuru ve yavrusu sığ alanlara, yuvalarına girer. Su samurunu gördüğümüzde çok şaşırdık. Hiç görmemiştik. Bu yıl ilk kez gördük. Çay bahçesindeki müşterilerimizde buna tanık oldu. Korumamız gerekiyor. Herkesi hayvanlara sahip çıkmalı ve korumalıdır. Misafirlerimiz de su samuruna gördüğünde oyana ekmek atmaya başladılar. Bu da sevindiricidir. Yaşamlarını sürdürmeleri için kesinlikle korunmalı ve gerekli besini sağlamalıyız” dedi.

–Avlayana 5 yıla kadar hapis cezası

Görüntülenen su samurunun dünyada neslinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu, koruma altındaki hayvanın avlanılması halinde 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile 3 bin 200 liralık para cezası verildiğini belirtildi.

Su samurunun nehir ve göl kıyılarında kazdığıçukurlarda yaşadığını anlatan uzmanlar, “Suda ustalıkla yüzer. Balık, kurbağa avlar. Kuyrukla beraber 1,5 metre boy ve 15 kilogramağırlıkta olanları vardır. Çoğunlukla yalnız dolaşır ve gece avlanır. Oynamayı ve suda sırtüstü yüzmeyi çok sever. Her yıl tek bir yavru yavrular” ifadesini kullandı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa