SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Suni tohumlama yaygınlaştırılıyor

Suni tohumlama yaygınlaştırılıyor
Bu haber 10 Ocak 2021 - 23:43 'de eklendi ve 124 kez görüntülendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde yürütülen, 2020 yılında Suni Tohumlama Uygulamaları ile Etçi ve Kombine Irkların Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında “Manda Türünde Suni Tohumlama Uygulaması Projesi” Diyarbakır’da uygulanmaya başlandı.

Türkiye genelinde manda varlığı açısından ikinci sırada yer alan Diyarbakır’da, proje Tarım ve Orman İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde Diyarbakır İli Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği ile Serbest Veteriner Hekimlerin ortaklığıyla yürütülüyor.

Manda ırkının devamlılığı, verim özelliklerinin arttırılması ve ıslah çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yürütülmesi adına suni tohumlama büyük önem arz ederken, Lalahan Uluslararası Hayvancılık Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğünden temin edilen Anadolu Manda boğası spermalarının saha şartlarında kullanarak Diyarbakır ilinde Anadolu Mandasında suni tohumlama uygulamasının yaygınlaşması amaçlanıyor.

İl Müdürlüğü tarafından proje kapsamında yetiştiricilere yönelik eğitim çalışmaları gerçekleştirilerek, toplamda 400 doz sperma alınmış ve proje ile ilgili tüm alet ve ekipmanlar Bakanlık tarafından gönderilen proje ödeneği ile temin edildi. Daha sonra İl Müdürlüğünce, Manda Yetiştiricileri Birliği ve manda sayısının yoğun olduğu yerlerde serbest olarak mesleğini icra eden veterinerler tarafından uygulanıyor.

Proje sonucunda; suni tohumlama uygulamaları ile yüksek verimli döller elde edilmesinin sağlanması, tabii tohumlamaya bağlı bulaşıcı hastalıkların önlenmesi, döl verimine bağlı kayıpların azaltılması ile damızlık ve kasaplık hayvan sayısının artırılması, etçi ve kombine ırkların yaygınlaştırılarak kırmızı et ve manda sütü üretiminin artırılması bekleniyor. Proje sonunda elde edilecek besi materyallerinin genetik kapasitesinin yüksek olmasına bağlı olarak birim hayvan başına alınacak kırmızı et miktarı artacağından projeden faydalanan üreticilerin gelir seviyesinin artacağı öngörülüyor.

Ayrıca Bakanlık tarafından, hayvancılık desteklemeleri kapsamında suni tohumlama kaydı bulunan analardan doğan malaklara ilave 250 TL destekleme ödemesi yapılacak.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA