SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Süt ve süt ürünleri yüzde 50 zamlı

Süt ve süt ürünleri yüzde 50 zamlı
Bu haber 04 Haziran 2018 - 1:42 'de eklendi ve 330 kez görüntülendi.

-AKP hükümeti ile pahalılık aldı başını gidiyor

-Tereyağı 40, taze peynir 12, erimiş peynir 16, torak 5 lira

 

Ülkeyi 15 yıldan beri yürüten AKP hükümeti ile pahalılık aldı başını gidiyor. Süt ve süt ürünlerinin en önemli merkezi olan ilçemizde, süt ve süt ürünleri, geçen yıla oranla yüzde 45-50 zamla satılıyor. Çevre il ve ilçelere gönderilen, ilçeye gelenlerin büyük ilgi gösterdiği süt ürünlerinden tereyağının kilosu 35-40, taze peynir 12, erimiş peynir 16, torak 5 liradan alıcı buluyor.

Akaryakıttan, gıdaya, giyecekten mobilyaya, beyaz eşyadan dövize kadar her alanda zamlar ardı arkasına gelirken, vatandaş artık evine süt ve süt ürünü götüremez duruma gelmeye başladı. Çevre il ve ilçelerin de süt ve süt ürünü merkezi olan ilçemizde, süt ürünleri geçen yıla göre, kilo da yüzde 50 varan oranda zam gördü.

Süt ve süt ürünü satıcıları, geçen yıl kilosu 6-6.5 lira olan taze peynirin, 10-12 lira, geçen yıl 10-11 lira olan erimiş peynirin 15-16, inek sütünden yapılan sarı tereyağının kilosu geçen yıl 20, bu yıl ise 30, yine geçen yıl kilosu 20-25 lira olan keçi-koyun tereyağının 35-40 lira, geçen yıl 3 lira olan torağın da 5 liradan sattıklarını söyledi.

Satıcılar, artık eskisi gibi pazara peynir, tereyağı ve diğer ürünlerin fazla gelmediğini, üretimin her geçen gün düştüğünü bildirdi.

Süt ve süt ürünlerinde geçen yıla göre ürün fiyatlarındaki zam oranının yüzde 45-50’i bulduğunu kaydeden satıcılar, önümüzdeki günlerde satışların da önemli oranda düşüş göstermesini beklediklerini, hayat pahalılığının giderek arttığını öne sürdüler.

Bölgede hayvancılığın giderek yapılamaz duruma geldiğini, mera alanlarının daraldığını, hayvanlarını doğal olarak besleyemediklerini belirten Besiciler, şöyle konuştu;

“-Bütün ülkede olduğu gibi ilçemizde de maalesef hayvancılık giderek yok oluyor. Yem fiyatlarına yetişmemiz mümkün değil. Saman fiyatı da çok yüksek. Meralarda artık hayvanlarımızı otaramıyoruz. Yetiştirdiğimiz hayvanları da hak ettiği değerde satamıyoruz. Hayvanlar doğada beslenemediği için istenen miktarda süt alamıyoruz. Bunun sonucu olarak peynir, tereyağı elde edemiyoruz. Eskiden hayvanlarımızı yaylalara bırakıyorduk, doğal olarak besleniyordu, süt ürünü de oldukça fazla alıyorduk. Şimdi yok.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA