SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Suyu canlılar kullanıyor

Suyu canlılar kullanıyor
Bu haber 11 Mart 2018 - 23:51 'de eklendi ve 120 kez görüntülendi.

-Suyun yükselmesi kirliliği ortaya çıkardı

 

İlçemizin kuzeyinden geçen Sinek Çayında suyun yükselmesi, suyun ne kadar kirlendiğini ortaya çıkardı. İlçemize gelen yerli ve yabancıların en fazla gittiği yerlerden olan ve doğal güzelliğe sahip Sinek Çayı’ndan bütün canlılar yararlanıyor. İçme suyu olarak da kullanılan Sinek Çayının kirletilmesi büyük tepkilere neden oluyor.

Özellikle Nisan ayından başlayıp Ekim ayı sonuna kadar süren turizm sezonu boyunca Sinek Çayının çıktığı Sakal Tutandan Atatürk Barajı gölüne kadar olan Vadi boyunca, çay bahçelerinin dışında piknik yapanların geride bıraktıkları kirlilik, son günlerde havanın yağışlı geçmesi ile yükselen su seviyesiyle ortaya çıktı.

Pikniğe gelenlerin geride bıraktığı çöpler, suyun yükselmesi ile çayın kenarlarınsa kötü bir görünüm sergilerken, Sinek çayına sahip çıkamadığımızı da ortaya koydu.

Sinek Çayının ilçemiz için hayat olduğunu, yüzlerce dönüm bağ, bahçe ve bostanların sulandığını, insanlar sebze ve meyve yetiştirerek geçimlerini sağladıklarını bildiren vatandaşlar, ilçeye gelip bu güzellikten yararlananların çevresini mutlaka ayrıldıklarında toplayı, beraberinde getirerek çöp konteynırlara atmaları gerektiğini söyledi.

Sinek çayının bütün canlılara hayat verdiğini, bu nedenle gerek çay kenarındaki işletmelerin gerekli hassasiyeti göstermesini de isteyen Vatandaşlar, “Sinek çayını insanlar içiyor. Ülkemizin en önemli ve büyük barajlarından olan Şanlıurfa’nın Bozova ilçesi yakınındaki Atatürk Barajı gölüne Sinek çayı akıyor. Yani barajın önemli kollarından biri. Atatürk barajı gölünden başta Şanlıurfa olmak üzere çevredeki ilçelerin de arıtmadan geçirilerek içme suyunu karşılıyor. Bu nedenle de Sinek Çayı kirletilmemeli. Hepimize bu konuda büyük görevler düşüyor. Kirletmek isteyenlere olanaklar oranında engel olmak, uyarmak zorundayız” diye konuştu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA