SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Tabiat Parkı için ilk adım

Tabiat Parkı için ilk adım
Bu haber 01 Temmuz 2019 - 0:04 'de eklendi ve 459 kez görüntülendi.

-Kalıcı eser bırakmak istiyor

 

Her yıl yaklaşık 250-300 bin yerli ve yabancının ilçemize gelerek, dünyanın en iyi sıcak suyu konumundaki hamamlardan yararlanırken, turizme büyük katkı sağlayacak ilçeye 15 kilometre uzaklıktaki ŞeyhandedeŞelaleri de nihayet turizme kazandırılıyor.

Kaymakam Nazlı Demir gazetemize yaptığı açıklamada, Termal Turizm Merkezi konumundaki ilçenin, turizmden çok yüksek pay alması için yoğun çaba içerisine girdiklerini belirterek, bunlardan birisinin de başta Şeyhandede Şelale bölgesi olmak üzere çalışmaları hızlandırdıklarını söyledi.

-Tabiat Parkı

Çeşitli kurumlarla yaptığı görüşmelerde Şeyhandede Şelalesi bulunduğu alanın “Tabiat Parkı” kapsamına alınmasını istedikleri anlatan Kaymakam Demir, şöyle konuştu;

“Şeyhandede Şelale Bölgesi Tabiat Parkı kapsamına alınması durumunda, bu bölgede turizme yönelik ciddi yatırımlar yapılacaktır. Örneğin şelalenin yanında zemine doğru merdivenler yapılacak, şelalenin düştüğü alanda oturma ve yürüyüş alanları, otopark yapılacak. Çevresi daha fazla ağaçlandırılacak. Asfalt yoldan Şelaleye kadar olan yol yeniden yapılacaktır. Buraya gelenler şelale bölgesinde piknik yapabilecek, gönüllerince günlerini geçirebileceklerdir. Burayı mutlaka Tabiat Parkı halinde getirmek için var gücümle çalışacağım. Şelalerimizi dünyaya açacağız. Hedef sadece bölgeye değil, burayı dünyaya açmaktır.”

Yapılacak çalışmalara herkesin desteğini beklediklerini de bildiren Kaymakam Nazlı Demir, “Şeyhandede Şelale Bölgesi herkesin malıdır. Bundan herkesin yararlanmasını diliyoruz. Elbette bu bölgede olan vatandaşlarımız da kazanacaktır. Ancak, (ben değil bizler) diyerek olaya bakmalıyız. O zaman çok daha işler kolaylaşır, bundan özelde ilçemiz ve ilimizin yanı sıra ülkemiz kazanacaktır” dedi.

-Nasıl gidilir

“Diyarbakır’dan yaklaşık 120 km uzaklıkta bulunan Şeyhandede Şelalesi ilçemiz sınırları içerisindedir. İlçenin girişinden Siverek yoluna girilecek. Bu yoldan yaklaşık 1 km gittikten sonra yol ikiye ayrılıyor sağa doğru Siverek istikametine devam edilecek.Petekkaya köyü içerisinden geçilecek. Kızılçubuk köprüsünü geçtikten sonra Belav rampasına yetişmeden yolun sağ tarafına “Feribot iskelesi 18 km” diye tabela var. O yola girerekGünaşarmahallesini geçerek yaklaşık 6 km devam edilip, köprüye varılacak. Köprüden yaklaşık 50 mt sonra sola doğru farklı bir stabilize yol ayrılıyor. 1 km devam ettikten sonra şelalelere varılıyor.”

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA