SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Tarama testleri ile daha sağlıklı nesiller

Tarama testleri ile daha sağlıklı nesiller
Bu haber 03 Haziran 2019 - 0:22 'de eklendi ve 105 kez görüntülendi.

İlçemizde ilkokul birinci sınıf öğrencileri, İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından işitme tarama testine tabi tutuluyor.

Yeni doğan bebeklerde uygulanan işitme tarama testi, ilkokul birinci sınıflarda da uygulanmaya başlanmış ve ilk dönem okulların yarısından fazlasında tarama yapılmıştı. Eğitim öğretim yılının ikinci döneminde de devam eden işitme tarama testi ilçemizdeki bütün birinci sınıf öğrencilerinde tamamlandı.

Uygulama sonunda açıklamada bulunan İlçe Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, uzun bir zamandır yeni doğan bebeklerde yaptıkları işitme tarama testlerini artık birinci sınıflarda da gerçekleştirdiklerini belirterek;

“İlkokul 1. sınıf öğrencisini işitme tarama testlerine tabi tutuyoruz. Çok önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Çünkü işitme kaybının çocukların gelişiminde ve okul başarısında çok önemli bir yer tuttuğunu bilerek yola çıktık. Onların bir işitme problemi varsa bunun erken dönemde teşhis edilmesi ve önlem alınması, o yavrularımızı geleceğe daha iyi hazırlanmasında çok önemli bir rol üstlenecektir.

İşitme taramasının amacı, işitmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini saptamak ve işitmesi normal olmayan olguları erken dönemde tanımaktır. İşitme taraması ile işitme kayıpları enfeksiyonlar, travmalar ve progresif işitme kaybı yapan genetik hastalıklara bağlı olarak doğum sonrası dönemde de ortaya çıkabilmektedir. Tarama programı ile çocuklarda bu hastalıkların erken tanısı konabilecek ve gerekli tedavi ve rehabilitasyonları yapılabilecektir. İlk dönem okullarımızın birçoğunda testi gerçekleştirdik. Kalan okullarımızda da testlerimize devam ederek tüm öğrencilere ulaşmış olduk” şeklinde konuştular.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa