SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Tarihi çeşmeyi talan ettiler

Tarihi çeşmeyi talan ettiler
Bu haber 11 Mart 2018 - 23:59 'de eklendi ve 504 kez görüntülendi.

-Define avcıları, çeşmenin curunlarını gelişi güzel etrafa saçtılar

-Cemal Polat; “Tarihi yapılarımızı mutlaka korumalıyız”

 

Bir tarihte sadece ilçe merkezinde 83 çeşmenin bulunduğu ilçemizde, bir elin parmağı kadar çeşme kalırken, çevre mahalle yolları üzerindeki tarihi çeşmeler de define avcılarının saldırısı ile kullanılamaz hale getiriliyor. Sinek mahallesi yolu üzerindeki tarihi çeşmenin curunlarının, define avcıları tarafından etrafa saçıldığı iddia edilirken, Büyükşehir Belediyesi eski İl Genel Meclis Üyesi Cemal Polat, “Tarihi yapılarımızı mutlaka korumalıyız” dedi.

Eski İl Genel Meclis Üyesi Polat, mahallede yaşayan ve ilçeye gelip gittiklerinde dinlenip, su ihtiyaçlarını karşıladıkları tarihi çeşmeyi 2 hafta önce gördüğünde bakımsız olmasına rağmen yine de tüm unsurlarıyla yerinde olduğunu, daha sonra gittiğinde ise harap hale getirilmesine şaşırdığını söyledi.

Tarihi çeşmenin büyük ve küçük curunlarının yerlerinden sökülerek gelişi güzel etrafa saçıldığını, bunun da kendisini çok üzdüğünü belirterek Cemal Polat, şöyle konuştu;

“Sinek mahallesinin yamacındaki yol üzerindeki gelen geçenlerin kana kana su içtiği çeşmenin taştan oyma curunun yerinden sökülüp kenara atıldığını görünce, sahip çıkılıp, özüne uygun restore edileceğini düşünmüştüm. Öyle olmadı. Çeşme başında iken gelen bir vatandaştan bu duruma çeşmenin nasıl geldiğini sordum. Bana, (Burada define aramışlar. Curunların altında.) dedi. Çok şaşırdım. Yani altın dolu küp bulmak için o güzelim çeşmeyi darmadağın etmişler. Kazı sırasında curunun altının tek parka kaya olduğunu anlayınca bırakıp gitmişler. Ben de baktım, tek parça kaya. El insaf diyorum. Tarihi yapılarımızı mutlaka korumalıyız. Bu çeşmenin bir an önce restore edilmesini diliyorum. Yetkililerden bunu bekliyoruz. Çeşmeden halen su geliyor ve mahallede yaşayanlar bundan yararlanıyor.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA