SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Tarihi evlerimiz kurtuluyor mu?

Tarihi evlerimiz kurtuluyor mu?
Bu haber 29 Ocak 2018 - 0:22 'de eklendi ve 175 kez görüntülendi.

-Restorasyon için 5 tarihi eve sahip vatandaş başvurdu

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2005 yılından itibaren yapılan uygulamayla, tescilli taşınmaz kültür varlığını restore ettirmek isteyenlere proje ve uygulama aşamasında hibe desteği veriyor.  İlçemizde de 5 tarihi eve sahip vatandaşlar, Diyarbakır İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne başvurdu.

Önce Belediye Başkanlığı’na başvuran ve tescili yapıldığı bildirilen 5 ev sahibi, taşınmazlarının restore edilerek, gelecek nesillere bırakmak istediklerini belirterek, restorasyon için gereğinin yapılmasını istediler. Vatandaşların başvurusu, Belediye Başkanlığı’nca İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne bildirdi.

Yetkililer, başvuruda bulunan vatandaşların tarihi evleri için Tarihi ve Kültürel Yapıları Koruma Kurulu’ndan bir heyetin ilçeye gelerek gerekli incelemeleri yaptıktan sonra rapor hazırlayacağı, bu rapor doğrultusunda da proje aşamasına geçileceğini, daha sonra da projenin Bakanlığa gönderileceğini söylediler.

Bakanlığın uygulamasıyla harabe halde bulunan konut, konak, köşk gibi sivil mimari yapıların aslına uygun şekilde restore edilip şehrin mimarisine ve görünümüne daha estetik ve geleneksel bir yapı kazandırılması hedefleniyor. Bu kapsamda 2016 yılında mülkiyet sahiplerine 214 varlık için 4 milyon 900 bin TL proje yardımı, 213 varlık için 11 milyon 300 bin TL uygulama yardımı olmak üzere toplam 16 milyon 200 bin TL nakdi destek sağladı.

-Restore edilecek yapıların resmi prosedürleri

Restore edilecek yapının öncelikle yasal statüsü önemlidir. Yasal statü demek yapının I. veya II. derce tarihi eser olması durumudur.

I grup yapılar Toplumun maddi tarihini oluşturan kültür verileri içinde tarihsel, simgesel, anı ve estetik nitelikleriyle korunması zorunlu yapılardır.

 1. grup yapılar Kent ve çevre kimliğine katkıda bulunan kültür varlığı niteliğindeki yöresel yaşam biçimini yansıtan yapılardır.

Aslında I. grup yapılar Anıtlar, Kiliseler, Camiler, Sarnıçlar, Çeşmeler, Yalı, Köşk vb. gibi tarih içinde belli yeri olan yapılardır. I. grup yapılarda yapılabilecek müdahaleler oldukça kısıtlıdır. Ancak özel projelerle yapının fonksiyonun değişmesi durumunda esaslı müdahale yapılabilir.

 1. grup yapılarda ise Koruma Kurulunun izni çerçevesinde özellikle cepheyi koruyarak esaslı müdahaleler yapılabilir. Hatta gerekli durumlarda yapı yıkılıp tekrardan yapılabilir.
 2. Restore edilecek yapı için öncelikle ilgili belediyeye müracaat edilir.
 3. Söz konusu yapı eğer tescilli yapı değil ise belediye gerekli görmesi halinde Anıtlar Kuruluna göndermeden projeyi onayıp, inşaat izni verebilir. Ancak yapının eski eser özelliği varsa belediye Anıtlar Kuruluna durumu bildirir.
 4. Yapılar tescilli olmasa bile eski eser görünümünde iseler yine Anıtlar Kurulundan izin almak gerekir.
 5. Anıtlar Kurulu öncelikle yapının rölövesinin çizilmesini ister. Çizilen rölöve ve yapının fotoğrafları ile birlikte bir raportörün raporuyla Anıtlar Kurulu, yapının koruma derecesini ve müdahale biçimlerini kapsayan bir karar yazar.
 6. Anıtlar Kurulunun kararına göre yapının restitüsyon ve restorasyon projeleri çizilir. Restorasyon ve restitüsyon projeleri zaman kazanmak için aynı anda Kurula sunulabilir. Restitüsyon ve restorasyon projeleri ile birlikte yapının ilk halini belgeleyen fotoğraflarla birlikte bir restitüsyon raporu yazılır. Ayrıca yapıya yapılacak müdahale biçimleri ve kullanma amacı ile kullanılacak malzeme ve tekniği içeren bir restorasyon raporu yazılır.
 7. Anıtlar Kurulundan projelerin çıkması aylar sürebilir. Bütün bu süreçler tamamlandıktan sonra Kurul projeleri onaylar. Ve yapı sahibi, ilgili belediye bilgi amaçlı, Tapu Müdürlüğüne de tescil amaçlı gönderilir.
 8. Bütün bu süreçlerden sonra restorasyon projesine göre, belediyeden ruhsat almak için bir ruhsat projesi çizilir. Ruhsat projesine göre uygulama yapılabilir.
 9. İnşaat ruhsatı almak için bir de yapı denetim firması ile TUS (teknik uygulama sorumluluğu) için sözleşme yapmak gerekir.
 10. Son olarak Restorasyonu yapacak uzman bir ekibe ihtiyacınız vardır.
Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa