SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Tarihi Haburman Köprüsü orijinal haline geliyor

Tarihi Haburman Köprüsü orijinal haline geliyor
Bu haber 27 Eylül 2021 - 9:46 'de eklendi ve 103 kez görüntülendi.
  • Yıllar önce kapanan üçüncü gözü de yeniden açılıyor

 

İlçemizin simgelerinden Tarihi Haburman Köprüsü’nün aslına uyguna şekilde yenileme çalışmaları devam ediyor. Kaymakam Ramazan Polat, yıllar önce kapanan üçüncü gözün de tekrar açılacağını söyledi.

1179 yılında Artuklular döneminde yapılan ilçemizin en önemli tarihi yapılarından olan Kale Mahallesi’ndeki Haburman Köprüsünün orta ayağının dibindeki çökme nedeniyle yıkım tehlikesiyle karşı karşıya gelmişti. Yeni yapılan çalışmayla tarihi köprümüz kurtuluyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Valiliğinin birlikte yürüttüğü “GAP Bölgesinde Sele Maruz Kalan Alanlarda Sel Riskinin Azaltılması Hibe Programı”na, Kaymakamlık tarafından 2008 yılında başvuru yapılmış ve başvuru AB tarafından uygun görülerek, yaklaşık 900 bin Euro ile köprünün restorasyonu gerçekleştirilmişti.

Restorasyonun iyi yapılmadığı, özüne bağlı malzemenin kullanılmadığı iddiaları gündeme gelmiş, bunun sonucu olarak köprünün en büyük gözü olan orta gözün tavanının dibinden tuğlalar dökülmeye başlanmıştı. Ertesi yıl ise yine orta gözün ayağının dibinde çökmeler başlamıştı.

Vatandaşlar her yıl yüzlerce yerli ve yabancıların ziyaret ettiği tarihi Haburman köprüsünün gelecek nesillere en iyi şekilde ulaşması için çalışmalara hemen başlanması gerektiğini belirterek, “Bir bilim kurulu oluşturularak köprüde ne tür bir restorasyon yapılması ortaya konmalı ve süratle restorasyona başlanmalıdır. Orta ayakta oluşan çökme, büyük risk oluşturmaktadır. Bu nedenle orta gözün çok dikkatli incelenmesi gerekmek, Kültür ve Turizm Bakanlığı hemen devreye girerek gereğini yapmalıdır” demişlerdi.

Kaymakam; “Çevre düzenlemesi de yapılacak”

İşte bu sıkıntılardan sonra Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü tarafından yeniden restorasyon çalışmaları başlatılırken, restorasyon konusunda büyük bir hassasiyet gösteriliyor. Çalışmaları yerinde inceleyen Kaymakam Ramazan Polat, köprü etrafında çevre düzenlemesi de yapılacağını belirterek şöyle konuştu;

“İhaleyi alan firma, ülkemizin çeşitli yerlerinde bu tür restorasyonları yapan bir firma olduğu bilgisini aldık. İlçemizin simgelerinden biri olan Tarihi Haburman Köprüsü aslına uygun bir şekilde yenileniyor. Yıllar önce çeşitli nedenlerden dolayı kapanan üçüncü gözü de bu yapılan çalışmayla yeniden ortaya çıkacak. Ayrıca köprünün etrafından çevre düzenlemesi yapılarak yeşil alanlar oluşturulacak ve gerek vatandaşlarımız gerekse de ilçemize gelen turistlerimizin bu doğal güzelliği görüp dinlenebilmesi için kamelyalar ve oturma bankları yapılacak.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa