SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Tarihi Hanbaşı Cami unutuldu

Tarihi Hanbaşı Cami unutuldu
Bu haber 30 Temmuz 2018 - 0:33 'de eklendi ve 400 kez görüntülendi.

-Halısı değiştirilen tarihi caminin, ne çatısı onarıldı ne şadırvanı yapıldı ne de çevre düzenlemesi gerçekleştirildi

-Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden elemanlar geliyor, fiziki hiçbir iş yapılmıyor

 

İlçemiz Tepe mahallesindeki asırlık tarihi Hanbaşı Camii adeta unutuldu. Halısı değiştirilen caminin ne çatısı onarıldı ne de şadırvanı yapıldı. Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden elemanlar geliyor, fiziki hiçbir iş yapılmıyor.

Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen’in yaklaşık 3 ay önce gelip incelemelerde bulunduğu ve en kısa sürede Hanbaşı Camii için gerekenin yapılacağını bildirmesine rağmen, şimdiye kadar cami içindeki halının değiştirilmesinden başka bir iş yapılmadığı öne sürüldü.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden zaman zaman elemanların geldiğini, gerekli incelemeleri yaptıktan sonra gittiğini, arkasından tarihi cami ile ilgili her hangi bir çalışma yapılmadığı belirtilerek, cami ile ilgili Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun, 8.3.2018 tarihinde aldığı, “Mevcut caminin dökülen sıvalarının yeniden yapılması, zemin ahşabının değiştirilmesi, kapı ve pençelerinin onarılması, sac olan yağmur borularının değiştirilmesi” kararı bulunduğu vurgulandı.

Söz konusu karara, yapılan incelemelere rağmen hiçbir iş yapılmadığını belirten vatandaşlar, “Tarihi yapılarımıza sahip çıkacak kurum Vakıflar’dır. Ne yazık ki, ilçemizdeki tarihi yapılarımız Vakıflardan gerekli hizmeti alamıyor. Tarihine sahip çıkılmazsa, gelecek nesillerimize bu mirası nasıl bırakabiliriz?” dediler.

Tarihi caminin arkasındaki Diyanet Vakfı’na ait 650 metrekare civarındaki arsanın, 14.5.2018 tarihinden Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne, üzerine tarihi camiye uygun bayan mescidi, şadırvan, yeşil alan ve camiye gelenlerin dinlenebilecekleri yeşil alan yapılması için devredildiği, Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun talimatına rağmen yine hiçbir şey yapılmadığı belirtilerek, harabe halindeki buranın tarihi camiye uygun görüntü vermediği iddia edildi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa