SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Tarihi köprü hafriyat kurbanı

Tarihi köprü hafriyat kurbanı
Bu haber 26 Kasım 2018 - 0:11 'de eklendi ve 419 kez görüntülendi.

İlçemizde yürütülen altyapı çalışmaları sevindirirken, çıkan hafriyatın tarihi Sinek Köprüsünün kalan ayakları çevresine ve üstündeki alana dökülmesi büyük üzüntü yaratıyor. Tarihi yapıların restore edilerek, gelecek nesillere miras olarak bırakılması isteniyor.

İlçemizin simgesel yapısı olan tarihi Haburman Köprüsünün restore edilerek araç trafiğine kapatılması ile yürüyüş yapmak ve tarihi dokuyu hissetmek isteyenlerin uğrak yeri olduğuna dikkat çeken vatandaşlar, aynı duyarlılığın diğer tarihi yapılara da gösterilmesi gerektiğini söylediler.

Yapılan altyapı çalışmalarının sevindirici olduğunu, ancak çıkan hafriyatın dökülme alanının ilçe dışında yer belirlemesi gerekirken, yakın mesafe olan tarihi Sinek köprüsünün ayakta kalan ayaklarının bulunduğu alana dökülüp, bir gözünün de giderek kapanmasına sebep olunmasının üzüntü verici olduğunu vurgulayan vatandaşlar, şöyle konuştu;

“Bu köprümüzün de restore edilip turizme kazandırılması gerekirdi. Avrupa Birliği (AB), tarihi yapıların restorasyonu için hazırlanacak projelere büyük destek veriyor. Nitekim Haburman Köprüsü de AB Fonuyla yapıldı. Tarihi Sinek köprüsü için de yapılabilir. Böylece alınacak destekle restore edilebilir. Köprünün üst tarafı da Sinek Çayının içerisindedir. Restore edilirse, burası da turist çekecektir. Bu bölgede yan yana 3 ayrı köprü vardır. Bu bile büyük ilgi çeker. Asmalı köprünün üzerine tahtalarla döşenerek yapılar. Yetkililerden bu konu için çaba harcamalarını hafriyat dökülmesinin de önlenmesi istiyoruz.”

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa