SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Tarihi köprümüz kurtarılıyor

Tarihi köprümüz kurtarılıyor
Bu haber 24 Mayıs 2021 - 0:23 'de eklendi ve 244 kez görüntülendi.
  • Restore esnasında normal harç kullanıldığı için orta ayakta çökmeler olmuştu

 

İlçemizde yaklaşık 12-13 yıl önce AB projeleri ile 900 bin Euro harcanarak restore edilen ve horasan harcı yerine normal harç kullanılması nedeniyle orta ayağının dibinde çökmeler oluşan tarihi Haburman Köprümüz kurtarılıyor.

1179 yılında Artuklular döneminde yapılan ilçemizin en önemli tarihi yapılarından olan Kale Mahallesi’ndeki Haburman Köprüsünün orta ayağının dibindeki çökme nedeniyle yıkım tehlikesiyle karşı karşıya gelmişti. Yeni yapılan çalışmayla tarihi köprümüz kurtuluyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Valiliğinin birlikte yürüttüğü “GAP Bölgesinde Sele Maruz Kalan Alanlarda Sel Riskinin Azaltılması Hibe Programı”na, Kaymakamlık tarafından 2008 yılında başvuru yapılmış ve başvuru AB tarafından uygun görülerek, yaklaşık 900 bin Euro ile köprünün restorasyonu gerçekleştirilmişti.

Restorasyonun iyi yapılmadığı, özüne bağlı malzemenin kullanılmadığı iddiaları gündeme gelmiş, bunun sonucu olarak köprünün en büyük gözü olan orta gözün tavanının dibinden tuğlalar dökülmeye başlanmıştı. Ertesi yıl ise yine orta gözün ayağının dibinde çökmeler başlamıştı.

Vatandaşlar her yıl yüzlerce yerli ve yabancıların ziyaret ettiği tarihi Haburman köprüsünün gelecek nesillere en iyi şekilde ulaşması için çalışmalara hemen başlanması gerektiğini belirterek, “Bir bilim kurulu oluşturularak köprüde ne tür bir restorasyon yapılması ortaya konmalı ve süratle restorasyona başlanmalıdır. Orta ayakta oluşan çökme, büyük risk oluşturmaktadır. Bu nedenle orta gözün çok dikkatli incelenmesi gerekmek, Kültür ve Turizm Bakanlığı hemen devreye girerek gereğini yapmalıdır” demişlerdi.

İşte bu sıkıntıdan yedi yıl sonra tarihi köprümüz için güçlendirilme çalışması başlatıldı. Çalışmanın aslına uygun yapılarak köprünün gelecek nesillere aktarılması herkesin ortak beklentisi.

95.5 METRE UZUNLUĞUNDA 5.5 METRE GENİŞLİĞİNDE

Tarihi Haburman Köprüsü, yanlara eğimle inen, ortadaki büyük ana kemer ile her iki yanındaki birer boşaltma olmak üzere üç gözden oluşuyor. Toplam uzunluğu 95,5 m, genişliği 5,5 m. olan köprü, iki kademeli üçgen gövdeden oluşuyor. Köprüde özenli bir taş işçiliği sergileniyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA