SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Tarihimize sahip çıkalım

Tarihimize sahip çıkalım
Bu haber 31 Ağustos 2020 - 7:35 'de eklendi ve 141 kez görüntülendi.
  • Saray Hamamının sıvaları rutubet ve nemden dökülmeye başladı

 

İlçemizin önemli tarihi eserlerinden biri olan Saray Hamamının duvardaki sıvaları rutubet ve nemden dökülmeye başladı.

Dönemin Kaymakamı, şimdiki İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı döneminde dış cephesi yapılan, iç cephesi de dönemin Kaymakamı, şimdiki Erzincan Vali Yardımcısı Mehmet Şerif Olçaş döneminde tamamlanan tarihi Saray Hamamı’na sahip çıkılması isteniyor.

İddiaya göre restorasyon çalışmaları sırasında yüklenici firmanın su toplandığı sırada suyu çekmek için kurduğu makinenin çalışmıyor olması, tarihi hamamda rutubet oluşturuyor ve sıvaların dökülmesine.

“Vatandaşlar makinenin suyu çektiğini hiçbir zaman görmedik”

Vatandaşlar, Saray Hamamının hemen arka kısmında bulunan yağmur ve diğer nedenlerle biriken suyu çekmek ve tarihi mekana zarar vermemesi için kurulan makinenin hiçbir zaman çalışmadığını iddia ettiler. Vatandaşlar, tarihimizin önemli yapılarından biri olan Saray Hamamı için Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden inceleme ekibi talep edilerek sıkıntının en kısa sürede giderilmesini istediler.

16’ncı yüzyıl ve 17’nci yüzyıldan kalma tarihi eser, geçmişte şehir hamamı olarak da kullanılırken, şu anda Belediye Kent Müzesi olarak faaliyet gösteriyor.

Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, tarihimizin önemli eserlerinden olan Saray Hamamı için çalışma başlatarak sorunun en kısa sürede çözülmesini sağlayacaklarını söyledi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA