SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Tepki çeken zam ertelendi

Tepki çeken zam ertelendi
Bu haber 03 Şubat 2020 - 0:03 'de eklendi ve 109 kez görüntülendi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü’nün tartışmalara neden olan yüzde 35 ile 330 arasındaki su zammı nisan ayına ertelendi. Kent halkı geçen ay faturalara yansıtılan zamma büyük tepki göstermiş ve Diyarbakır Barosu zammın iptal edilmesi için dava açmıştı.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü’nün geçen ay yaptığı yüzde 35 ile 330 arasındaki kademeli su zammı kentte tartışmalara neden olmuş, Diyarbakır Barosu zammın iptali için dava açmıştı. DİSKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, ocak ayında yürürlüğe giren yeni Su Tarifeleri Yönetmeliği‘nde düzenlenen tarifelerin uygulamasının nisan ayına bırakıldığı belirtildi.

Açıklamada, “Büyükşehir Belediye Meclisinin 24.01.2020 tarih ve 19 sayılı kararı ile, DİSKİ Tarifeler Yönetmeliği’nin EK-1 Ücret Tarifeleri Cetvelinin 1.4.6. dipnotlu EK (1-a), EK (1-b) için belirlenen tarifelerin uygulamaya geçme zamanı, 01.04.2020 tarihi olarak belirlenmiştir” denildi.

Zammın iptali için dava açan Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, DİSKİ’nin açıklaması üzerine, sosyal medya hesabından, “Erteleme yetmez. Diyarbakırlıların suya erişimini ve kullanımını kısıtlayan zam kararı tümden geri alınmalı” mesajını paylaştı.

Ne olmuştu?

İlçemiz, Çüngüş, Dicle, Kulp, Eğil, Lice, Hazro, Hani ve Kocaköy ilçelerinde, 15 metreküpe kadar su kullanımlarında ücret yaklaşık yüzde 100 artırılarak 1.2 TL’den 3.45 TL’ye; 15 metreküp sınırlandırılması geçtiği anda ise su fiyatı yüzde 330 oranında yükseltilerek 1.2 TL’den 5.18’e çıkarılmıştı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa