SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Termal Merkezi için önemli adım

Termal Merkezi için önemli adım
Bu haber 25 Şubat 2019 - 0:09 'de eklendi ve 238 kez görüntülendi.
  • Kaymakamlık, Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Termal Turizminin Geliştirilmesi Fizibilitesi hazırlayacak

 

İlçemizin Termal Turizm Merkezi olması konusunda Kaymakamlık tarafından önemli adım atıldı. Termal Turizminin Geliştirilmesi Fizibilite çıkarılması için Karacadağ Kalkınma Ajansı ile sözleşme imzalandı.

Atandığı günden itibaren kaplıcaların önemine değinin Kaymakam Nazlı Demir, ilçenin Termal Turizm Merkezi olması konusunda çalışmalarını hızlandırdı. Kaymakamlık tarafından hazırlanarak 2018 yılı Fizibilite Destek Programı kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilen projenin imzaları, Kaymakam Nazlı Demir ve Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral tarafından atıldı. Proje kapsamında kaplıca bölgesinde 5 farklı alanda fizibilite çalışması gerçekleştirilecek.

Proje kapsamında ilçemizin;

-Jeotermal su rezerv tespiti,

-Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinin Hizmete açılması,

-Termal Kent konsepti ile yeni tesislerin yapılması,

-Kongre Merkezi ve SPA Merkezi yapılması,

-Termal suyun seracılıkta kullanılması ile ilgili fizibilite çalışması yapılıp, raporlar hazırlanacak.

İlçenin çok önemli bir potansiyele sahip olduğu, fakat bunun değerlendirilemediğini belirten Kaymakam Nazlı Demir şöyle konuştu;

“İlçemiz bacasız sanayi üzerinde oturuyor. Oldukça bereketli topraklara da sahibiz fakat bunu yeteri kadar iyi kullanamıyoruz. İlçemiz, sadece çevre il ve ilçeler ile bölgeye hitap eden bir konumda bulunuyor. Bölgedeki diğer merkezlerin tesisleşme alanında ilerlemesi nedeniyle bölgeye hitap eder konumu da son yıllarda yok olmayla karşı karşıya gelmiş. Biz, ilçemizin sadece bölgeye değil, tüm Türkiye’ye hitap edecek hale gelmesini istiyoruz ve bu konuda çalışmalarımızı yürütüyoruz. Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu da ilçemizin termal turizm merkezi olması konusunda büyük çaba harcıyor ve bu konuyu önemsiyor.

İlçemizin Termal turizm merkezi konumuna gelmesi durumunda sadece işletme sahipleri değil, esnaf kazanacak, vatandaş kazanacak. Buraya gelen turistler esnaflarımızdan alışveriş yapacak, gelen turist sayısı arttıkça, iş potansiyeli artacak ve yeni eleman alımı ihtiyacı duyulacak, bu da istihdamı arttıracak. Bu bir halkanın ilk zinciridir, bu adımı attığımız zaman halkayı oluşturup, Çermik’i, Türkiye’nin termal turizm merkezi yapabiliriz.”

-Vali Güzeloğlu uyarmıştı

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu da ilçemizin Termal Turizm Merkezi olma yolunda önemli çalışmalar yürütüyor. İlçemizi ziyaret ettiği süreçte kaplıca bölgesindeki işletme sahipleri ile bir araya gelen Vali Güzeloğlu, işletme sahiplerinin bir an önce işletmeleri için ruhsat alması gerektiğini belirtmişti. Ruhsat almayan işletmelerin yıkılacağı konusunda uyarıda bulunmuştu.

Vali Güzeloğlu, ilkel şartlarda hizmet verilen pansiyonların kabul edilemez olduğunu belirtmiş, işletme sahiplerinin bir araya gelerek butik ve 2-3 yıldızlı oteller inşa edebileceklerini kendilerinin de ruhsat alınmasının ardından bu tür projelere destek vereceklerini belirtmişti.

Ayrıca Vali Güzeloğlu, herkesin taşın altına elini koyması gerektiğini, yapmayan işletmelerin gözünün yaşına bakmadan gerekli müdahalenin yapılacağını sözlerine eklemişti.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA