SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Termal Turizm bitme noktasına geldi

Termal Turizm bitme noktasına geldi
Bu haber 17 Ağustos 2020 - 0:36 'de eklendi ve 300 kez görüntülendi.
  • İlçemize gelen turist sayısında yüzde 80 azalma oldu
  • Kaplıca bölgesine yolun yeniden açılması talep ediliyor

 

İlçemizin ekonomi lokomotifi olan termal turizm bitme noktasına geldi. Hamambaşı bölgesine gelen turist sayısında yüzde 80 azalma oldu. İşletme sahipleri, kaplıca bölgesine yolun yeniden açılmasını talep ediyor.

Dünyanın en şifalı ikinci sularına sahip olan kaplıcalarımız pandemi ve öncesi alınan kararlarla bitme noktasına geldi. Şu anda iki otelin ve birkaç aile pansiyonunun açık olduğu hamambaşı bölgesi bitme noktasına geldi.

Hamambaşı bölgesinde işletme sahibi olan Hacı Akdağ, turist sayısında yüzde 80 azalma olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü;

“Pandemi dönemi tüm dünyayı etkilediği gibi tabi ki bizi de etkiledi. Fakat bizim sorunumuz pandemi döneminden önce başladı. Bir yerin gelişmesi için en önemli etkenlerden biri oraya ulaşılabilir olmasıdır. Maalesef yeni yapılan yol ile bizim termal turizm bölgesine olan bütün yollarımız kapandı. Bunda yönetimin her katındaki insanın sorumluluğu vardır.

Projede geçmişte olduğu gibi hamambaşı bölgesine üç giriş olduğunu biliyoruz. Fakat bu yollar maliyeti ucuzlatmak için tek bir giriş bırakılarak yapıldı. Diyarbakır, Elazığ, Malatya tarafından gelen insanlar bu bölgeye uğramadan direk Sinek Çayına gidiyor. Geçmişte ise girişler olduğu için buraya gelip birkaç gün kalıyordu. Bundan hep biz otel işletmecileri hem de çevredeki esnaflar kazanıyordu. Girişi olmayan termal turizm bölgesine kim gelmek ister?

Meydanımız vardı. Kiraya verilerek işletiliyordu. Bir buçuk milyon liraya yapıldı. İşleten kişi hem temizliğini hem de çevre bakımını üstleniyordu. Burası kapatıldı, İŞKUR elemanları gönderildi, şimdi ne ağaç kaldı ne de yapı kaldı. Halbuki insanlar oraya gelerek nefes alıyorlardı. Yapı ilk günkü gibi duruyordu.

Turizm denildiğinde her türlü işletme olur. Herkesin tercihine saygı duymak lazım. Alkollü mekanlar kapatıldı. Herhangi bir işletmenin alkol ruhsatı varsa o işletmeyi kapatmaya yetkiniz yoktur. Denetleme mekanizması sizsiniz, uygun olmayanların kapısına mührü vurabilirsiniz. Eğlence mekanları kapatıldı. Meydanda millet müzik dinleyip çayını içiyordu, onlar da kalmadı.

Şu an benim ve bir başka işletme sahibi arkadaşımızın oteli açık. Bizler de zararına işçi çalıştırıyoruz. Bir de birkaç tane dışarıdan işçi almayan aile pansiyonları hafta sonları açıyor. Onların dışında pansiyonların tamamı kapalı. Hiçbir esnaf gelip burada dükkan açmadı.

Bu gidişle ne olacağını bilmiyoruz. Görünen o ki gidişat karanlık ve bizler de nereye kadar dayanabiliriz bilmiyoruz.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA