SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Termal turizm bitme noktasında

Termal turizm bitme noktasında
Bu haber 09 Ağustos 2021 - 9:15 'de eklendi ve 129 kez görüntülendi.
  • İlçemize gelen turist sayısında yüzde 80 azalma oldu

İlçemizin ekonomi lokomotifi olan termal turizm bitme noktasına geldi. Hamambaşı bölgesine gelen turist sayısında yüzde 80 azalma oldu. İşletme sahipleri, kaplıca bölgesine yolun yeniden açılmasını talep ediyor.

Dünyanın en şifalı ikinci sularına sahip olan kaplıcalarımız pandemi ve öncesi alınan kararlarla bitme noktasına geldi. Şu anda iki otelin ve birkaç aile pansiyonunun açık olduğu hamambaşı bölgesi bitme noktasına geldi.

Hamambaşı bölgesinde işletme sahipleri turist sayısında yüzde 80 azalma olduğunu belirterek şöyle konuştular;

“Pandemi dönemi tüm dünyayı etkilediği gibi tabi ki bizi de etkiledi. Bunun yanı sıra artan ekonomik sıkıntılar ve alım gücünün düşmesi bizi etkileyen en önemli faktörler oldu. Orta direk diye tabir edilen kesim ne yazık ki kalmadı. İşletmeler olarak genelde orta direğe hitap ediyorduk. Şimdi zengin zaten zengin, fakir ise fakir olarak yaşamını sürdürüyor. Orta direk de fakir kategorisine girmeye başladı bu da bizi etkiledi. Zengin kesim deniz turizmini genelde tercih ediyor. Fakat bunlarına yanı sıra bizim sorunumuz pandemi döneminden önce başladı. Bir yerin gelişmesi için en önemli etkenlerden biri oraya ulaşılabilir olmasıdır. Maalesef yeni yapılan yol ile bizim termal turizm bölgesine olan bütün yollarımız kapandı. Bunda yönetimin her katındaki insanın sorumluluğu vardır.

Projede geçmişte olduğu gibi hamambaşı bölgesine üç giriş olduğunu biliyoruz. Fakat bu yollar maliyeti ucuzlatmak için tek bir giriş bırakılarak yapıldı. Diyarbakır, Elazığ, Malatya tarafından gelen az sayıda insan bu bölgeye uğramadan direk Sinek Çayına gidiyor. Geçmişte ise girişler olduğu için buraya gelip birkaç gün kalıyordu. Bundan hep biz otel işletmecileri hem de çevredeki esnaflar kazanıyordu. Girişi olmayan termal turizm bölgesine kim gelmek ister?

Turizm denildiğinde her türlü işletme olur. Herkesin tercihine saygı duymak lazım. Alkollü mekanlar kapatıldı. Herhangi bir işletmenin alkol ruhsatı varsa o işletmeyi kapatmaya yetkiniz yoktur. Denetleme mekanizması sizsiniz, uygun olmayanların kapısına mührü vurabilirsiniz. Eğlence mekanları kapatıldı. Meydanda millet müzik dinleyip çayını içiyordu, onlar da kalmadı.

Şu an birkaç işletme sahibi arkadaşlarımızın oteli açık. Bir de birkaç tane dışarıdan işçi almayan aile pansiyonları hafta sonları açıyor. Hiçbir esnaf gelip burada doğru düzgün dükkan açmadı zaten açsa da eğer dükkan kendisinin değilse zarar eder.

Bu gidişle ne olacağını bilmiyoruz. Görünen o ki gidişat karanlık ve bizler de nereye kadar dayanabiliriz bilmiyoruz.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA