SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

TravelTurkey İzmir Fuarında Çermik tanıtıldı

TravelTurkey İzmir Fuarında Çermik tanıtıldı
Bu haber 10 Aralık 2018 - 0:05 'de eklendi ve 83 kez görüntülendi.

Vali Güzeloğlu, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu…

 

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Travel Turkey İzmir Fuarında Diyarbakır standında basın mensupları ile bir araya geldi. Vali Güzeloğlu, burada Çermik’in tanıtımını da yaptı.

Vali Güzeloğlu, yaptığı açıklamada şunları söyledi; “12. Travel Turkey fuarında aziz ve kadim şehrimiz Diyarbakır’ı her yönüyle tanıtmaktan ve bu ortamda bulunmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Şüphesiz bu buluşmanın Diyarbakır’ımızın tanınmasına tarihi kültürel her yanı ve yönüyle ve zenginlikleriyle tanıtılmasına çok önemli katkı sağlayacağına inanıyorum. Önemli bir buluşma. Sektörün paydaşlarının, profesyonellerinin ve Türkiye’deki il ve bölge ölçeğinin kurum ve kuruluşlarının katıldığı geniş bir buluşma. Şüphesiz Diyarbakır’ımızın hak ettiği ama çok uzun yıllardır terör örgütünün yok etmek ve belki de bitirmek istediği birikimini zenginliğini ve potansiyelini aktarmak adına çok önemli bir fırsat. Çünkü Diyarbakır, konuşmamda ifade ettiğim gibi sadece bizim değil, ülkemizin değil tüm dünyanın gelmesi gezmesi, görmesi, tanıması ve Diyarbakır’ı yaşaması gereken bir zenginlik olarak görüyoruz. Kendi içindeki kültürel sosyal tarihi zenginlikler, inanç değerleri, UNESCO koruması altındaki Kültür Varlıkları, somut olan ve somut olmayan kültürel miras tanımındaki bütün varlık değerleri ve en önemlisi bütün bu birikimin, zenginliğin yansıdığı adeta bir bilgelik olarak tanımlanacak tavrın insanları hemşerilerimiz.

“Her şeyden önce sürdürülebilir bir turizm politikası ve giderek artan bir tanıtım çalışması içerisindeyiz”

Çok önemli aşamalar var. Son bir buçuk yıl içerisinde baktığımızda, eminim siz de çok yakından izliyorsunuz. Her şeyden önce sürdürülebilir bir turizm politikası ve giderek artan bir tanıtım çalışması içerisindeyiz. Çok önemli dönüm noktası olarak FIJET’in 2018-2019 Turizmde Altın Elma ödülünü almayı kabul ediyorum. Bu bir dönüm noktası oldu. Uluslararası bir ödül ile taçlanan bir Diyarbakır şüphesiz ulusal boyutta Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un Diyarbakır’a gelişi ile çok önemli bir ivme kazandı. Bildiğiniz gibi Sayın Bakanımızın Diyarbakır gezisi Diyarbakır’a turizm bölgesi tanımında Türkiye’nin Güneydoğu Merkezi kimliğini kazandırdı ve yeni dönemde Diyarbakır merkezli projelerimize çok büyük bir katkı ve destek sağladı. Bunlardan en önemlisi Zerzevan Kalesi’dir. Bugüne kadar adeta hiç bilinmeyen duyulmayan kendi içinde kazı çalışmaları devam eden Zerzevan Kalesi bu yılsonuna yaklaşırken bugün itibariyle 410000 kişinin ziyaret ettiği dünya çapında hem arkeolojik hem de inanç açısından çok önemli bir merkez konumuna geldi. Şüphesiz Zerzevan gibi nice yerlerimiz var. İnanç değerleri açısından tüm dinlerin ortak değeri olan, insanlık geçmişine kadar uzanan ibadet yerlerimiz var. Doğa harikası, bugün hiç bilinmeyen ama Bırkleyn Mağaralarından başlayarak Şeyhandede Şelalelerine kadar sizi kucaklayacak ve şaşırtacak gizli ama çok güzel zenginliklerimiz var. 639 da İslam ile tanışan Diyarbakır’ın inancımız açısından peygamberler, halk aşıkları ve sahabeler yatağı bir şehir olduğu gerçeği var.

“Dünya ve Türkiye gelişmeleri ile uyumlu bir politika içerisindeyiz”

Tüm bunların yanında, baktığımızda tematik başlıklarda gastronominin her alanında dünyanın her köşesinde ki insana sunulacak lezzet sofrası var ve hobi anlamında kuş bilimi, ontolojiden başlayarak hobi yapılan tespihe kadar kısaca tüm alanlarda turizmi doğru yönettiğiniz zaman hedefi çok yüksek olan bir Diyarbakır gerçeği var. Şimdi bunu bilerek akıl ile strateji ile ve dünya ve Türkiye gelişmeleri ile uyumlu bir politika içerisindeyiz.

İzliyorsunuz son zamanlarda sürekli ulusal bazda buluşmalar artık Diyarbakır’da. En son TOBB’un reel sektör, finans sektörü zirvesi yapıldı şimdi standımızda bizi ziyaret eden TÜMSİAD Genel Başkanımız paylaştı. Bir yönetim kurulu toplantısını Diyarbakır’da en kısa zamanda yapacaklar. Ondan önce tüm Türkiye’de önemli buluşmaların artık adresi Diyarbakır.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA