SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

“Tüm kanalları Sinek Çayına bağlamak cinayet”

“Tüm kanalları Sinek Çayına bağlamak cinayet”
Bu haber 19 Ekim 2020 - 0:20 'de eklendi ve 145 kez görüntülendi.
  • Sinek Çayı nihayet pislik ve mikrop saçmaktan kurtulacak
  • “İlçenin en büyük sorunlarından biri olan ve sıklıkla şikayet aldığımız arıtma sorununu çözeceğiz”

 

Tarihi Sinek Çayı nihayet pislik ve mikroptan kurtulacak. Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Münir Karaloğlu, tüm kanalizasyonların Sinek Çayına bağlanmasının cinayet olduğunu söyledi. Vali Karaloğlu, Sinek Çayına kanalizasyon bağlanmasıyla ilgili sıklıkla şikayet aldıklarını ve arıtma sorununu çözeceklerini söyledi.

Yıllardır adeta kangren haline gelen ve çevreye mikrop saçan Sinek Çayı eski görünümüne kavuşacak. İlçe merkezi ve yaklaşık 20 kırsal mahalleyi yakından ilgilendiren, ilçe merkezi ve kırsal mahallelerin bir bölümünün su ihtiyacını karşılayan Sinek Çayı, ilçenin kanalizasyon sularının bağlanması nedeniyle adeta çevreye mikrop saçıyor. Çevre ve insan sağlığını tehdit eden bu durumdan kurtulacağımız müjdesi Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’ndan geldi.

Sosyal medyada ve Büyükşehir Belediyesine bu konuda sıklıkla şikayet geldiğini belirten Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Karaloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Tüm kanallar Sinek Çayına bağlanmış bu bir cinayettir. Sekiz ayrı kanalın atıkları Sinek Çayına akıyor. Biz bunu çözeceğiz. Çermik halkı geçmişte olduğu gibi Sinek Çayı’nın temiz görüntüsüne tekrar kavuşacak.”

Vali Karaloğlu, ilçemizde yaptığı toplantıda Diyarbakır Su Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü’nde görevli mühendisle yapılacak çalışmalar hakkında bilgilendirme istedi. Tüm kanalların en fazla 2 bölümde toplanabileceğinin belirtilmesine karşı çıkan Vali Karaloğlu, “hepsi çaya bağlandığına göre bunu ana kolektör ile beton gidajla tek terfi ile arıtma yapılabilir” dedi. Vali Karaloğlu, görevli mühendise çalışmaları bu yönde yoğunluşturması talimatını verdi.

Vali Karaloğlu, Çermik dahil 11 ilçenin atık su projesi için ödenek istediklerini ve kabul gördüğünü, bu doğrultuda arıtma sorununun çözüleceğini sözlerine ekledi.

Sinek çayı için vatandaşlarımız sosyal medyada güç birliği yaparak imza kampanyası başlatmış, toplanan imzalar Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine teslim edilmişti. Yine Ankara Çermikliler Derneği Başkanı İzzet Kocakaplan da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurarak Sinek Çayında arıtma tesisi kurulması talebinde bulunmuştu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa