SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Turizm ve Otelcilik bölümü için ilk adım

Turizm ve Otelcilik bölümü için ilk adım
Bu haber 22 Nisan 2019 - 0:06 'de eklendi ve 242 kez görüntülendi.
  • Rektör Prof. Dr. Gül bölümün açılması teklifine olumlu bakıyor

 

İlçemizde Turizm ve Otelcilik bölümü açılması için ilk adım atıldı. Dicle Üniversitesi Rektörü ile yapılan görüşmede, Rektör Gül’ün bölümün açılmasına olumlu baktığı belirtildi.

Kaymakam Nazlı Demir, Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu ve Ak Parti İlçe Başkanı Hayrettin Kızılarslan, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül’ü makamında ziyaret etti. Ziyarette daha önce ilçemizde bölümü bulunan ve daha sonra Üniversite bünyesine alınan Turizm ve Otelcilik bölümünün tekrar açılması talep edildi.

Termal turizmde Türkiye’nin önemli yerleri arasında bulunan ilçemizde, turizm alanlarında çalışacak kalifiyeli eleman eksikliği ve ekonomiye kazandıracağı canlılık açısından önemli olan Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünün açılması için Kaymakam Demir, Belediye Başkanı Karamehmetoğlu ve Ak Parti İlçe Başkanı Kızılarslan, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül ile görüştü.

Kaymakam Nazlı Demir, ilçenin ülkenin önemli turizm merkezlerinden biri olduğunu ve geçmişte açık olmasına rağmen bugün kapanan Turizm ve Otelcilik bölümün tekrar açılması gerektiğini ifade etti.

Kaymakam Demir, özellikle gelişen turistik tesisleri ve artan turist potansiyeli ile ilçede kalifiye eleman eksikliğinin bulunduğunu, termal turizm merkezinde yapılacak projeler ile bu açığın daha da artacağını belirterek, Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünün açılmasının bir elzem olduğunu söyledi.

Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu ise yapılan projeler ile Turizm ve Otelcilik Bölümüne duyulan ihtiyacı dile getirdi. Turizm ilçesinde bu bölümün olmamasına anlam veremediğini ifade eden Belediye Başkanı Karamehmetoğlu; gazetemize şu açıklamayı yaptı;

“Değerli büyüğümüz Dicle Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Sedat Arıtürk ağabeyimiz o zamanki şartlara rağmen ilçede bölümü açarak büyük bir hizmet sunmuştu. O dönem birçok öğrencinin tercih yerlerinden biri Çermik oldu. Şu anda turistik işletme sayımızda artış ve modernleşme, termal merkezde yaptığımız yenileme çalışmaları neticesinde artan turizm potansiyeline rağmen ilçemizde bu bölümün olmaması bizim için gerçekten üzüntü vericidir. Üstelik ilçemiz, Sağlık Bakanlığı Termal Turizm Merkezi kapsamında da yer almaktadır.

Özellikle kaplıca bölgesinde hizmet veren işletme sahipleri kalifiye eleman bulma konusunda sıkıntılarını dile getirmektedir. Bunun için artan potansiyeli ile dünyadaki en şifalı suya sahip ilçemizde tüm bölümlerden önce Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümü olması kanaatindeyim.”

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül’ün de mevcut durumlar göz önüne alındığında bölümün açılması konusunda olumlu düşündüğünü söyledi. Rektör Gül, konuyu üniversite senatosunda görüşeceklerini belirtti.

Ziyarette Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül’e, ilçemizin tarihi ve turistik güzelliklerini simgeleyen plaket de verildi.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA