SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Türk Telekom mağdur ediyor

Türk Telekom mağdur ediyor
Bu haber 20 Ocak 2019 - 23:48 'de eklendi ve 216 kez görüntülendi.

-3 defa arıza kaydı yaptırılmasına rağmen arıza bir türlü giderilemedi

 

Sık sık çeşitli hizmetler sunduklarını öne sürerek vatandaşları arayarak rahatsızlık veren Türk Telekom, hizmet vermiyor. 3 defa arıza kaydı yaptırılmasına rağmen, arıza bir türlü giderilemedi. Gazetemizin telefonu 2 aydan beri kesik durumda.

Gazetemizin Kurucusu Bülent Boztepe, aylar önce altyapı çalışmaları sırasında kopan hattın zamanında onarımını gerçekleştiremeyen Türk Telekom’un, Çukur mahallesinde sık sık internetin kesilmesi sonucu vatandaşların mağdur olduklarını anımsatarak, arızanın günler sonra vatandaşların sorunlarını dile getirmesi ile çözebildiğini söyledi.

Arızaların tamamen giderilememesi nedeniyle vatandaşların mağduriyetinin zaman zaman sürdüğünü belirten Gazetemiz Kurucusu Boztepe, şöyle konuştu;

“Maalesef her gün şu hizmeti veriyoruz, avantaj sağlıyoruz diyerek sık sık telefonla aranan vatandaşa Türk Telekom hizmet vermekte aynı duyarlılığı göstermiyor. Gazetemizin telefonu yaklaşık 2 aydan beri çalışmıyoruz. Bir gazetenin telefonu 3 defa arıza kaydı verilmesine rağmen yapılmıyorsa, o kuruluştan hizmet almak olası mıdır?  Mümkün değil.

Türk Telekom’un Diyarbakır’daki merkezine ulaşmak mümkün değil. Ya telefonları cevap vermiyor yada bir süre sonra kapanıyor. Derdimizi anlatmak için Genel Müdürlük olarak görülen 444 4 564 nolu telefonunda Tuba diye bir görevliye ulaşabildik. Sorunu anlattık, bize kaydımızın olduğunu, ancak telefonun dış kutudan kaynaklandığı notunun düşüldüğü, arızayı bizim kutudan çözmemiz gerektiğini veya anlaşmalı bir firma olduğunu 10 ile 50 TL.ücret karşılığında istersek giderilebileceğini tarafımıza bildirildi.

Şimdi sorarım; Türk Telekom o zaman ne hizmeti veriyor? Biz elektrikçi getirdik, kutuyu nerede bulacağız. Bulduk, bizim hattımız hangisidir? Yüzlerce hat o kutuda var. Bizim arızayı gidermek isterken diğer abonelere zarar verirsek, bunun sorumlusu kim olacak? Türk Telekom hizmet vermiyorsa, neyin ücretini alıyor? Vatandaşı mağdur etmeye hiçbir kurumun hakkı yoktur.

Yetkililerden soruna çözüm getirmelerini istiyoruz. Bir gazetenin 2 ay gibi bir sürede telefonunun kesik olması, ülkede kamu kuruluşlarının ne duruma geldiğini de gözler önüne seriyor. Yazık oluyor bu ülkeye. Liyakat sahibi olmayanların işbaşına getirilmesi de sorunların katlanarak artmasına neden oluyor. Sorun giderilmez ise en kısa sürede telefonu iptal etmek durumunda kalacağız.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa