SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Türkiye’de 4 milyon mülteci var

Türkiye’de 4 milyon mülteci var
Bu haber 15 Ekim 2018 - 0:05 'de eklendi ve 193 kez görüntülendi.
  • Gazetemiz Kurucusu Bülent Boztepe de büyük organizasyonda yer aldı

 

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Akarca, Türkiye’nin mülteci konusuna bakışı ve insani yaklaşımından dolayı diğer ülkeler tarafından çok büyük takdir gördüğünü söyledi. Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) Genel Koordinatörü İbrahim Kavlak da, “Türkiye bugün 4 milyon kişiye yakın bir nüfusa ev sahipliği yapıyor” dedi.

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) ve Basın, Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü işbirliği ile Ankara Balgat’ta ‘Medya ve Mülteciler Basın Buluşmaları’ isimli toplantı yapıldı. Gazetemiz Kurucusu Bülent Boztepe’nin de yer aldığı, Türkiye’nin birçok ilinden gelen basın yayın kuruluşu temsilcilerinin katılımı ile 3 gün boyunca gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan SGDD Genel Koordinatörü İbrahim Kavlak, “Her ne kadar Suriyeli mülteciler konusu gündemimizi oldukça meşgul etmiş olsa da 400 bin civarında Suriye dışındaki uyruklar da Türkiye’de bulunuyor. Türkiye’de toplamda 85 farklı ülkeden 400 binden fazla uluslararası koruma başvuru sahibi yer alıyor. 2011 yılında toplam sayı sadece 20 bindi. 2018 yılına geldiğimizde milyon kişiye yakın bir nüfusa ev sahipliği yapıyoruz. Bu nüfus Avrupa ülkeleri arasında bir sıralama yapıldığında 22. sırada geliyor. Bu da 7-8 Avrupa ülkesinden daha fazla bir nüfusun şu anda Türkiye’de yaşadığı anlamına geliyor” diye konuştu.

2018 yılı Ocak itibari ile Suriyeliler dışındaki sığınma başvurusunun 12 binlere ulaştığını, Şubat ayı başvurularıyla birlikte 20 bin kayıt işlemi gerçekleştiğini söyleyen Kavlak, “Ocak ve Şubat aylarına baktığımızda, Ege kıyılarındaki yakalama ve kurtarmaların en çoğunu Afgan, Irak ve Pakistan uyruklular oluşturmaktadır. İnsanlar daha iyiye doğru bir yöneliş içerisinde olduğu için göç hareketleri devam edecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Akarca, AB tarafından Türkiye’ye ayrılan fonların devlet tarafından onaylandığı zaman yürürlüğe girdiğini vurgulayarak, mülteci konusunda basın mensuplarının bilgilendirilmesi konusunda yararlı olduğunu aktardı. Türkiye’nin mülteci konusuna bakışı ve insani yaklaşımından dolayı diğer ülkeler tarafından çok büyük takdir gördüğünü bizzat yaşadığını anlatan Akarca, “Türkiye’de Birleşmiş Milletlere üye 60 ülkenin nüfusu kadar mülteci var. Burada bir zorluğumuz var. Bir mülteci ailenin çocuğu ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir ailenin çocuğu kavga ediyorlar. Sonra babaları da kavga etmeye başlıyorlar. Sonra gazetelerde, ‘Mülteciler Türklere saldırdı’, mülteciler şöyle yaptı, mülteciler böyle yaptı diye haberler yapılabiliyor. Mülteci başlığının öne çıkarılarak yapılan haberler böyle olunca Türk halkının mültecilere bakışını etkiyebiliyor. Şunu bilmeliyiz ki kimse evini barkını isteyerek terk etmez. Mecbur kalmış, artık bıçak kemiğe dayanmış. Karısını, çocuğunu, annesini ailesini kurtarabilmek için yerinden yurdundan ayrılmış mülteci olmuş. O açıdan yaklaşmak faydalı olabilir” diye konuştu.

AB Türkiye Delegasyonu, Türkiye’deki Mültecilere Mali Yardım Aracı Bölüm Başkanı EmmaCluaVandellos, mülteci olarak Türkiye’ye gelen kişilerin ülkeye entegrasyon sağlamaları ve zorlukların üstesinden gelebilmeleri için Türk hükümeti ile ortaklaşa olarak eğitim ve sağlık alanında ciddi projeler ve mali yardımlar gerçekleştirdiklerinin altını çizdi.

UNHCR Türkiye Dış İlişkiler Görevlisi ve Sözcüsü Selin Ünal ise, dünyada yerinden edilerek mülteci konumuna düşmüş insanların yüzde 85’inin gelişmekte olan ülkelerde barındığını, Türkiye’nin de en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke durumunda olduğunu söyledi. Konuşmaların ardından katılımcılar SGDD yöneticileri ile birlikte Ankara’da bulunan Altındağ Al Farah Çocuk ve Aile Destek Merkezleri ile Mamak Çok Yönlü Destek Merkezi’ni ziyaret etti.

Yapılan konuşmalarda dernek yöneticileri SGDD hakkında ise şu bilgileri verdi; “1995 yılında Ankara merkezli olarak çalışmaya başlayan Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) halen 60’dan fazla şehirde 80’i aşkın ofisi ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Dernek kamu ve toplu düzeyinde Avrupa Birliği UNHCR, UNFPA, WOMEN, WHO olmak üzere uluslararası kuruluşlar ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilgili kamu ve sivil toplum kuruluşlarıyla  işbirliğine  dayalı çalışmaları sürdürmektedir.

20 Yılı aşkın deneyimleri ile  Türkiye’de yaşayan mülteci ve sığınmacılara  temel hakları ve  sorumlulukları, sosyal destek mekanizmaları ve hizmetlere  erişim gibi  alanlarda, kapsamlı sosyal,  hukuki danışmanlık sağlarken çok yönlü ve kalıcı projelere imza atmıştır.

Yapılan bu toplantı ise Türkiye ve Avrupa birliği arasında imzalanan anlaşmalar çerçevesinde  Türkiye hükümetince  uygun  görünen ve Avrupa Birliği tarafından finansa edilen etkinlikler arasında yer alan “Medya ve Mülteciler Basın Buluşması” “SGDD” ve “MUDEM” işbirliğiyle düzenlenmektedir. Buluşmalarda göç ve göçmen haklarına ilişkin yasal hakkında yerel ulusal bilgilendirilmesi amaçlanmaktadır.

Yazılı ve görsel basında mültecilerin görünürlüğünün artması, Türkiye’deki vatandaşların  mülteci algısını doğrudan doğruya etkilemektedir. Bu sebeple  vatandaş-mülteci çatışması daha çok söz edilir hale gelmiş, buna bağlı  olarak da önümüzdeki dönemde mültecilerin negatif içerikli haberlere konu olmasının  toplumsal karışıklıklara yol açma tehlikesi  artmaktadır.

Bu kapsamdaki  faaliyetler ile katılımcıların, doğru terminotoloji, mülteci hakları, kişisel bilgilerin gezliliği ve haberin yapılış  çerçevesinin önemi gibi  konulara  ilişkin  bilgi, beceri ve farkındalıklarını artırarak medyanın kullanmış olduğu dilden kaynaklanabilecek olası yabancı düşmanlığı ve toplumdaki mülteci karşıtlığının azaltılmasına katkıda bulanmak hedeflenmektedir. Mülteci ve sığınmacılara yapılan çalışmalardan birkaç tanesinden örnek verecek olursak. Sağlık Bireyleri, Toplumsal cinsiyet eşitliği, Eşitsizliklerin azaltılması, barış adalet ve güçlü  kurumlar, hedefler için ortalıklar.”

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa