SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

‘Türkiye’de özgür bir basından söz edemiyoruz’

‘Türkiye’de özgür bir basından söz edemiyoruz’
Bu haber 09 Mayıs 2021 - 23:45 'de eklendi ve 40 kez görüntülendi.

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün 2021 yılı basın özgürlüğü endeksinde Türkiye, 180 ülke arasında 153’üncü sırada yer aldı. Meslek örgütleri tarafından bugüne ilişkin yayımlanan açıklamaların ortak noktası ise “gazetecilere yönelik şiddetin ve sansürün son bulması çağrısı” oldu.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), 1 Nisan 2020 ile 1 Nisan 2021 dönemini kapsayan “Basın Özgürlüğü Raporu”nu yayımladı.

Gazetecilere yönelik hak ihlallerinin, habere yönelik engellemelerin ve medya kuruluşlarına yönelik baskıların devam ettiğini hatırlatan TGS, “Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde maalesef bir düzelmeden söz etmemiz mümkün değil” dedi.

’43 gazeteci cezaevinde, 322 basın kartı iptal edildi’

TGS raporuna göre Türkiye’de 43 gazeteci, gazetecilik faaliyetleri nedeniyle cezaevinde. Son 1 yıl içinde 57 gazeteci toplam 144 gün gözaltında kaldı, 6 gazeteci gözaltındayken darp edildi. Aynı sürede 128 farklı davada 274 gazetecinin yargılandığını aktaran rapora göre, bu davalar sonucunda da gazetecilere toplam 226 yıl 8 ay 25 gün hapis cezası verildi.

Ayrıca, TGS raporunda gazetecilere yönelik şiddete ilişkin şu sonuçlar öne çıktı:

44 gazeteci fiziksel saldırıya uğradı

23 gazeteci sözlü olarak tehdit edildi

57 gazeteci toplamda 144 gün gözaltında kaldı

6 gazeteci gözaltında darp edildi

TGS’nin “Basın Belada” başlığıyla yayımladığı açıklamada da “Türkiye’de medya özgür değil. Gazeteciler sansürleniyor, kovuluyor, hapse atılıyor. Böylece toplum haber alma hakkını, ülkemiz demokrasisini kaybediyor. Çünkü basın beladaysa, demokrasi askıda. Basın beladaysa, herkesin başı belada” ifadeleri yer aldı.

Raporda aynı zamanda gazetecilik mesleğindeki işsizliğe de vurgu yapıldı. Raporda güvencesiz ve sigortasız çalışanların da dahil edilmesiyle gazetecilik mesleğinde işsizlik oranının yüzde 35-40 seviyesine çıktığı ifade edildi.

TGC’den hükümete çağrı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) de hükümeti, “gazetecileri özgür bırakmaya, gazetecilere yönelik fiziksel saldırıları engellemeye, sorumlularını bulup cezalandırmaya” çağırdı.

TGC’nin açıklamasında, “Medya kuruluşlarının yüzde 90’ının iktidarın denetimi altında olduğu, 12 bin gazetecinin işsiz bırakıldığı, yazdıkları ve düşünceleri nedeniyle haklarında binlerce dava açıldığı, 43 gazetecinin hapishanede olduğu Türkiye’de özgür bir basından söz edemiyoruz” denildi.

‘Emniyet genelgesi hukuk dışı’

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ) Türkiye Temsilciliği ve DİSK’e bağlı Basın İş Sendikası’nın ortak yayımladığı yazılı açıklamada, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kamusal olaylarda “ses ve görüntü kaydı alınmasını engellemek için” yayımladığı genelgeye dair duyulan endişe ifade edildi.

Genelgenin hukuk dışı olduğunun belirtildiği ortak açıklamada, “Görev ve sorumlulukları yasa ve hukuk sınırlarıyla tanımlanan emniyet güçlerinin hukuk dışı uygulamalarına kaynaklık edecek niteliktedir” ifadeleri yer aldı.

TGS Genel Sekreteri İlkay Akkaya da genelgeyle gerçeğin gizlenmesi, haber alma hakkının yok sayılması ve gazeteciler üzerinde bir otosansür yaratılması konusunda endişeli olduklarını söyledi.

Akkaya’ya göre Türkiye’de gazetecilik sıkıntılı bir süreçten geçiyor:

“Tüm dünya dijital haberciliğe geçişi konuşuyor. Biz de bunu konuşmak isterdik. Gazete baskılarındaki sayı ve düşüş meslek için bazı riskler barındırıyor. Umarım biz de yakın bir zamanda bunları konuşacak duruma geliriz.

“Meslek, işsizlik, güvencesiz çalışma kıskacında. Bunlar basın özgürlüğünü de yansıyor. Gazeteci iyi koşullarda çalışabilirse ancak öyle haber peşinde koşabilir. Tüm bunlara rağmen Türkiye’de gazeteciliğin itibar kaybettiğini düşünmüyorum. Ama böyle bir çaba içinde olunduğu açık.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa