SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Ufku geniş gençler

Ufku geniş gençler
Bu haber 05 Mayıs 2019 - 23:50 'de eklendi ve 163 kez görüntülendi.
  • Birbirinden önemli projeler yapıldı

 

İlçemizde ufku geniş gençler TÜBİTAK 4006 projesi kapsamında birbirinden önemli projelere imza attılar.

İlçemiz merkezinde Fen Lisesi ve Atatürk Ortaokulu öğrencilerinin projelerinin kabul gördüğü TÜBİTAK 4006 projesinde ortaya çıkarılan eserlerin açılışları gerçekleştirildi.

TÜBİTAK’ın her yıl düzenlediği 5 ile 12’nci sınıfları kapsayan 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı kapsamında, Fen Lisesi ve Atatürk Ortaokulu’nun 20 projesi TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

TÜBİTAK’ın, bilimin ve bilimsel çalışmaların yeni nesiller tarafından benimsenmesi ve teşvik edilmesi, bilimin günlük hayatla ilişkilendirilmesi, bilim kültürünün yaygınlaştırılması, okul ortamının öğrenilen ve araştırılan dinamik bir yapıya dönüştürülmesi, araştırma tekniklerinin, raporlamanın ve sunum becerilerinin tabana yayılarak genç bireylere kazandırılması, farklı bilişsel, duyuşsal ve psikomotor seviyedeki her çocuğa proje yapma fırsatının sunulması, öğrencilere işbirliği içerisinde proje yapma konusunda yeni ortam ve olanakların sağlanması, öğrenciler üzerindeki yarışma baskısının ortadan kaldırılarak proje yapmanın eğlenceli taraflarının ön plana çıkarılması, gerçek hayattaki soru ve sorunlara çözüm bulunmasında bilimsel çalışmaların ve bulguların öneminin öğrenciler tarafından uygulanarak / yaşanarak bilimsel çalışmalarla ilişkilendirilmesinin sağlanmasının hedeflendiği bir proje olarak dikkat çekiyor.

Fen Lisesindeki 20 projenin açılışını Kaymakam Nazlı Demir, Belediye Başkan Vekili Celal Çelik, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ahmet Seyhun ve daire amirlerinin yaptığı bilim fuarı kapsamında güneş enerjisiyle çalışan savaş araçlarından, manyetik motorlu araçlara, ısıtan ve ışıklı şemsiyeden gizli işçi arılara kadar birçok proje ilgi gördü. Proje kapsamında 10 araştırma, 10 tane de geliştirme projesi yer aldı.

Atatürk Ortaokulu’nda düzenlenen açılışı ise Belediye Başkan Vekili Celal Çelik, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Bozdoğan ve daire amirleri gerçekleştirdi.

10 araştırma, 9 tasarım ve 1 inceleme olmak üzere 20 projenin kabul edildiği eserler burada da büyük ilgi gördü. Ortaokul öğrencilerinin geliştirdiği limondan elektrik üretimi, sonsuzluk ışığı, sihirli ayna, manyetik robotik el gibi birbirinden farklı projeler hayranlıkla incelendi.

Kaymakam Nazlı Demir, bilimin ışığında güçlü Türkiye için geleceğimiz olan çocukların birbirinden önemli böylesi projelere imza atmalarının kendileri için gurur kaynağı olduğunu söyledi. Kaymakam Demir, projelerin geliştirilmesi ile birlikte birçok alanda önemli işleri başaran bir ülke olacaklarını belirterek emeği geçen öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa