SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Üniversite mezunları fırın işçisi

Üniversite mezunları fırın işçisi
Bu haber 01 Ekim 2018 - 0:30 'de eklendi ve 302 kez görüntülendi.

-Biri Orman Mühendisi, diğeri İnşaat Teknikeri

 

Genç işsizliğin yüzde 30’larda olduğu, üniversite bitirenlerde de işsizliğin yüzde 40’lara çıkarken, üniversite mezunları ne iş bulursa onu yapıyor. İlçemizde üniversite mezunu 2 genç, iş bulamayınca fırıncılık yapıyor.

İstanbul Üniversitesi’nden Orman Endüstri Mühendisi olarak geçen yıl mezun olan Bülent Kızılelma ile Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu’ndan İnşaat Teknikeri olarak 2016 yılında mezun olan ve halen Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümüne de devam eden Namık Ercan, iş bulamayınca fırıncılığa başladılar.

İş bulmak için çalmadık kapı bırakmadıklarını, ancak iş bulamadıklarını belirten Mühendis Kızılelma ve İnşaat Teknikeri Avcı, “Günümüz şartlarında çalışmadan olmuyor. Bu nedenle yıllarca yük olduğumuz ailemize, bir nebzede olsa katkı sağlamak için kendi iş yerimiz olan fırıncılık yapmaya başladık. Bizim bu olanağımız vardı, diğer işsizlerin durumu gerçekten çok üzücü.

İşsizliğin had safhada olması, aile kurumlarını da etkiliyor. İş bulamadığımız için yıllarca ailemizin dört gözle beklediği evliliği de gerçekleştiremiyor, yuva kuramıyoruz. Ailelerimiz, bir an önce okulu bitirmemizi ve ev kurmamızı bekliyorlardı, bunu da gerçekleştiremiyoruz. Gerçekten çok güç durumdayız. Sosyal Devletin en büyük görevi, okulunu bitirenlere iş olanağı sağlamaktır. Maalesef ülkemizde bu yok. Gelişmiş ülkelerde bunun bile planlaması yapılıyor, mezun olan gençlere hemen iş sağlanıyor. Bizde neden olmuyor? Çünkü iyi yönetilemiyoruz, liyakat sahibi iş başına getirilmiyor. İşe göre değil, adama göre iş sağlanıyor. Bunun sonucunda da çalışmak isteyenler çalışamıyor, iş olanağı ortadan kalkıyor. Biz gençler bunu hak etmiyoruz” dedi.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa