SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Unutulmayacak

Unutulmayacak
Bu haber 12 Kasım 2018 - 0:29 'de eklendi ve 203 kez görüntülendi.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 80’inci yıldönümünde ilçemizde de törenlerle anıldı.

Törene Kaymakam Nazlı Demir, Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Kıran, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Ahmet Seyhun, daire amirleri ve okul müdürleri katıldı.

Kaymakamlık önünde gerçekleştirilen ilk programda Kaymakam Nazlı Demir ve Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, Atatürk büstüne çelenk bıraktı. İki dakikalık saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından salon programına geçildi.

Çermik Anadolu Lisesindeki program iki dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Fizik Öğretmeni Hüseyin Düzgün yaptı. Fizik Öğretmeni Düzgün, tüm dünyanın Atatürk’ün dünyada yetişmiş çok nadir bir dahi olduğunu kabul ettiğini belirterek, şöyle konuştu;

” Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ani ve apansız ayrılışı Türkiye’yi derinden etkilemiş, dünya üzerinde geniş bir yankı uyandırmıştır. Atatürk’ün vefatının ardından dünya liderlerinin yaptığı açıklamaların ortak noktası; onun dünya üzerinde yetişmiş çok nadir bir dahi oluşu, büyük devlet adamlığı ve dünya milletlerine örnek olacak çalışmaları olmuştur.

Atatürk, yenilikçi ve ileriyi görebilen özelliklerinin yanı sıra büyük bir komutandır. Kurtuluş Savaşı’na yön vermiş, milletiyle birlikte “Ya İstiklal, Ya Ölüm” parolasıyla hareket ederek, zaferin kazanılmasında en büyük pay sahibi olmuştur.

Büyük Önder Atatürk, Kurtuluş Savaşı sonrası elde edilen başarıların yeterli olmadığını düşünerek, yapılması çok zor olan birçok inkılabı da gerçekleştirmiştir. Onun Türk Milletine en büyük armağanı ise Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmak olmuştur.

Gerçekleştirdiği inkılaplar ile Türkiye Cumhuriyeti’ne çağ atlatmış, Türkiye Cumhuriyeti’nin, dünya ülkeleri arasında saygın bir konuma gelmesini sağlamıştır. Hayatının son anına kadar ülkesine hizmet eden bu büyük insan, “Benim manevi mirasım bilim ve akıldır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu temel ilkeler üzerinde aklın ve beynin rehberliğini kabul ederlerse manevi mirasçılarım olurlar” demek suretiyle kurduğu Cumhuriyete sahip olunmasını ve çok çalışılarak bilimde ileri bir seviyeye çıkılmasını arzu ve temenni etmiştir. İşte 10 Kasımlar milletçe tuttuğumuz yasa rağmen Atatürk’ün fikirlerini daha iyi anlaşılarak tatbik edileceği günler olmalıdır. Bugün bizler, onu her zamankinden daha iyi anlayarak, düşüncelerinden daha iyi istifade ederek, bilimin ışığında ülkemiz ve milletimiz için daha iyi neler yapabiliriz? Onu düşünmeli ve zaman geçirmeden işe koyulmalıyız.”

Ana kapsamında şiirler okundu, slayt gösterisi yapıldı ve Türk Tarih Kurumu tarafından hazırlanan Atatürk filmi gösterildi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa