SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Üzüntüye neden oldu

Üzüntüye neden oldu
Bu haber 03 Mart 2019 - 23:56 'de eklendi ve 232 kez görüntülendi.

-Vatandaşlar; “İlçemiz böyle gündeme gelmemeliydi”

 

İlçemizde hafta içinde halı sahada meydana gelen olay büyük üzüntüye neden oldu. Vatandaş, “ilçemizin böyle gündeme gelmesi üzüntü verici.  Biz turizmle, doğal güzelliğimizle, birlik ve beraberliğimizle gündem olmak isterdik” dediler.

Hafta içinde, kendileriyle aynı saat diliminde arkadaşlarıyla halı sahada futbol oynamak isteyen Cumhuriyet Savcısı’na itiraz eden 14 öğretmen, talimatla gözaltına alındı. Polis merkezine götürülen öğretmenler, daha sonra serbest bırakıldı.

Olayın duyulması üzerine Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, HSK’nın inceleme başlattığını ve konunun yakın takipçisi olduğunu açıkladı.

İddiaya göre 21.00 ile 22.00 saatleri arasına halı saha için rezervasyon yaptıran 7’şerli iki takım olarak maç yapmak üzere gelen 14 kişilik öğretmen grubu, hazırlıklarını yapıp sahaya çıktı.

Bu sırada, Cumhuriyet Savcısı’nın da aralarında bulunduğu grup sahaya geldi ve kendilerinin bu saate rezervasyon yaptırdıklarını söyledi. Cumhuriyet Savcısı, halı sahada kendi grubunun futbol oynayacağını belirtti.Öğretmenler, sahayı terk etmelerini isteyen Savcıya itiraz etti. Savcı, iddiaya göre polise talimat vererek 14 öğretmeni gözaltına aldırdı. Polis merkezine götürülen öğretmenler serbest bırakıldı.

-Bakan Yardımcısından tepki

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mehmet Safran, sosyal medya hesabından öğretmenlerin gözaltına aldırılmasına tepki göstererek, ‘Öğretmenler bu ülkenin üvey evlatları değildir, sahipsiz hiç değildir. Diyarbakır Çermik ilçesinde 14 öğretmenin gözaltına alınması bizleri derinden üzmüştür’ paylaşımında bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Müdürü Hamza Aydoğdu da sosyal medya hesabından ‘Diyarbakır’da 14 öğretmenimiz halı sahada maç yaparken gözaltına alınmıştır. Adalet, şahsi ihtiraslar için kullanılamaz; öğretmenlerimize reva görülen bu muameleyi şiddetle kınıyorum. Öğretmenler, toplumun çimentosudur; itibarlarının zedelenmesi kabul edilemez’ şeklinde paylaşımda bulundu.

-Memur-Sen’den tepki

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da olaya tepki gösterdi. Yalçın, sosyal medya hesabından şunları yazdı:

“Konuyu Adalet Bakanlığına taşıdık. HSK’yı bu sevimsiz hadise için göreve davet ediyorum. HSK Konuya ilişkin inceleme ve soruşturma başlatmıştır.Bu duyarlı davranış için teşekkür ediyorum.”

-Adalet Bakanı Gül: “HSK inceleme başlattı”

Olayın duyulmasının ardından Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK), inceleme başlattığını duyurarak, “Çermik’te halı saha tartışması üzerine 14 öğretmenin gözaltına alınması ile ilgili HSK inceleme başlattı. Hukukun üstünlüğü, mesleki ve etik kurallar çerçevesinde Kurul müfettişlerinin yapacağı inceleme en kısa sürede sonuçlandırılacaktır. Konunun yakinen takipçisiyim” dedi.

-Savcının takımına 22.00-23.00 saatleri verildi”

İddia ile ilgili Halı Saha İşletmecisi Ahmet Karaalp yaşanan olayı anlattı. Olayın maç saatinin yanlış anlaşılmasından kaynaklı olduğunu belirten Talha halı saha işletmecisi Karaalp, şöyle konuştu.

“Biz maç müracaatlarını aldıktan sonra maçı alan kişiye maç saati ile ilgili ve saati ile ilgili mesaj atarız. Online olarak bu mesaj onlara gider. Savcı beyin bulunduğu takımın maç müracaatını ilçeden bir esnaf satın aldı.  Savcının takımının maç saati 22:00-23:00’dı bunu da mesajla yolladık. Öğretmenlerin maç saati ise 21:00-22:00’dı, ancak maçı alan esnaf arkadaş savcı ve diğer arkadaşlarına maç saati konusunda yanlış bilgi vermesi üzerine onlarda aynı saatte buraya geldi. Savcı ve diğer arkadaşlar geldiği sırada öğretmen arkadaşlar sahada maça başlamıştı.  Savcının yanında bulunan birkaç kişi öğretmenlere ricada bulundu ancak onlar maça başladıkları için kabul etmediler.  Yaklaşık 20 dakika sonra polisler sahaya gelerek maç oynayan öğretmenlere GBT sorgusu yaptı. Bazı öğretmenlerin üzerlerinde kimlikleri olmayınca, onları emniyete götürdü. Bu olay tamamıyla saatlerin yanlış anlaşılmasından ve iletilmesinden kaynaklı.  İşletmeci olarak ben çok üzgünüm keşke yaşanmasaydı.‘’

-Üzüntü verici

Vatandaşlar, “ilçemizin böyle gündeme gelmesi üzüntü verici.  Biz turizmle, doğal güzelliğimizle, birlik ve beraberliğimizle gündem olmak isterdik. Turizm sezonun yaklaştığı bu aylarda turizmle gündeme gelmek çok daha iyi olurdu” dediler.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA