SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Vakıflar Bölge Müdürü: “Çermik Vakıf Birliği kimlikli bir ilçedir “

Vakıflar Bölge Müdürü: “Çermik Vakıf Birliği kimlikli bir ilçedir “
Bu haber 19 Mart 2018 - 0:02 'de eklendi ve 308 kez görüntülendi.

-Vakıf Mallarımıza sahip çıkılacak

 

İlçemiz merkezindeki tarihi Hanbaşı camide yapılacak onarım ve değiştirilecek halılarla ilgili incelemelerde bulunan Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, “Çermik Vakıf Birliği Kimlikli bir ilçedir” dedi. Bölge Müdürü Evsen, “ABD’de medeniyet yok, eşkıya bir medeniyettir. Bizim medeniyetimiz var” iddiasında bulundu.

Beraberinde Şube Müdürü Berk Özpınar, Vakıflar Bölge Müdürlüğü Elektrik Mühendisi Ferman Varhan ile birlikte ilçemize gelen Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, tarihi Hanbaşı camiinde incelemelerde bulundu, İmam Mehmet Koçer’den bilgi aldı.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun ilçemizi ziyaretinde namaz kıldığı Hanbaşı Camiinden çıkarken vatandaşların, caminin halısının yıllarca değiştirilmediğini, vatandaşların kendi olanakları ile alıp Diyanet Vakfına hibe ettiği tarihi caminin arkasındaki alana şadırvan yapılıp, ibadete gelenlerin dinlenecekleri bir yeşil alan haline getirilmesi, caminin daha güzel bir görünüme kavuşturulması konusunda destek istemişti.

Bunun üzerine Diyanet Vakfından Vakıflar Bölge Müdürlüğüne alanın devri ile ilgili başlatılan çalışmalar sürerken, Hanbaşı camiinde yapılacak işlerle ilgili bilgi almak ve yerinde tespitlerde bulunmak üzere ilçemize gelen Bölge Müdürü Metin Evsen, vakıfların malı olan camileri korumanın kendilerinin görevi olduğunu belirterek,  “Buralarda ibadet ediliyor. Basit ve projeli olarak camilere yönelik çalışmalar yapılıyor. Yani bu kapsamda camilerimize gerekeni yapıyoruz” dedi.

İlçede mülkiyeti vakıflara ait çok sayıda mülklerinin olduğunu bildiren Bölge Müdürü, şöyle konuştu;

“Bu bağlamda Çermik zengin bir ilçemizdir. Merkez Hanbaşı caminin çatısında akma, duvarlarında şişme var. Zeminde gerekli tadilat yapıldıktan sonra üstüne keçe, daha sonra halı serilecek. Buradaki kaldırılan halılar da tutanakla mahallelerdeki 4 camiye verilecek. Hanbaşı caminin dış boyası ve yağmur tahliye kanalları, boruları değişecek.”

Kale mahallesindeki tarihi Ulu Cami ile Medrese Camilerinde de incelemelerde bulunan Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, daha önce restorasyon yapılan camilerin özüne uygun hale getirilmesi için çalışma başlatacaklarını, Ulu Cami önündeki Belediyeye ait 2 dükkanın kendilerine devredilmesi halinde tuvaletleri yer altına alabileceklerini, bu konuyu Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu ile görüşeceğini, burada çok güzel bir düzenlemeye gidebileceklerini, ödenek sıkıntılarının olmadığını söyledi.

Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen ve beraberindekileri makamında kabul eden Kaymakam Mehmet Şerif Olcaş da ilçedeki camilerle ilgili Vakıflara 3 defa yazı yazdıklarını, en son olarak fotoğraflarını çekip gönderdiklerini belirterek,  “Mevzuatta sıkıntı var. Biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız ve yapıyoruz. Vakıflar da gerekeni yapmalıdır” dedi.

Bölge Müdürü Evsen de Bölge Müdürlüğü olarak ilçeleri ziyaret edip, vakıf malları ile ilgili gerekli bilgileri aldıklarını ve yerinde tespitler yaptıklarını söyledi.

Kaymakam Olcaş’ın makamından ayrıldıktan sonra Tepe Mahalle Muhtarı Fadıl Şeker’i de ziyaret eden Bölge Müdürü, böyle genç muhtarı karşısında görmekten mutlu olduğunu söyledi. Burada, “ABD’nin medeniyeti yok. Eşkıya bir medeniyettir” iddiasında bulunan Bölge Müdürü Evsen, “Bizim medeniyetimiz var. Ancak biz medeniyetimize ait eserlerinin görülmemesi için çalışıyoruz, Batı ise tarihi eserlerini ortaya çıkarıyor” diye konuştu.

Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen ve beraberindekiler daha sonra ilçemizden ayrıldı.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA