SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Vali 10 yatırımın temelini attı

Vali 10 yatırımın temelini attı
Bu haber 20 Eylül 2021 - 10:38 'de eklendi ve 27 kez görüntülendi.

Büyükşehir Belediyesince, Millet Bahçesi, Cam Seyir Terası, Bilgi Evi, Kapalı Semt Pazarı ve Tarımsal Amaçlı Havuz gibi projelerin yer aldığı 65 milyon 258 bin 581 liralık 10 yatırımın temeli atıldı

Merkez Sur ilçesindeki Çarıklı Mahallesi’nde düzenlenen törende konuşan Vali Karaloğlu, 12 bin 500 yıldır 33 medeniyetin değer kattığı Diyarbakır’ı dünyanın ve Türkiye’nin en bayındır şehri olması için çalışma sırasının kendilerinde olduğunu söyledi.

Karaloğlu, ayrı ilçelerde 10 yatırımın temelini attıkları, yatırımların bazılarında çalışmaların başladığını anlatarak, eski Mardin yolu’nun kötü niteliği ile ilgili çok şikâyet aldıklarını ve düzenlenmesi konusunda en çok talep gelen yerlerden biri olduğunu aktardı.

Karaloğlu, şöyle konuştu:

“Eski Mardin yolu olarak bilinen yeni Mardin Yolu’ndan Bağıvar köprüsüne kadar olan bu yolu bölünmüş yol olarak ihale ettik. Şimdi Çarıklı bölgesindeki köprünün temelini atacağız. Köprüyü bir gidiş bir geliş olarak 2 köprü haline getiriyoruz. Bu yeni yoldan sonra hem yeni Mardin yolu hem de eski Mardin yolu inşallah Diyarbakır’ın yeni yatırım alanına dönüşecek.”

Yapılacak yatırımlar arasında Bismil İstasyon Caddesi’nin de olduğunu anlatan Karaloğlu, Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün Bismil ilçe geçişini yenileme çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Karaloğlu, Dicle ve Hazro’da Millet Bahçesi, Bismil’de kullanılmayan çok kötü durumda olan parkın yenilenmesi, merkez Kayapınar ilçesi 500 Evler’de ise yeni yapılacak parkın temelini attıklarını ve Hani’de ise dekoratif cadde aydınlatma işini yapacaklarını ifade etti.

Fiskaya’da kentsel dönüşüm çalışmalarının devam ettiğini anlatan Karaloğlu, “Fiskaya’daki çarpık yapıları temizleyip orayı tamamen yeşil alana dönüştüreceğiz. Dicle Nehri’nin kenarına herkesin gidip dinlenebileceği hayran kalacağı yeşil bir kuşak oluşturacağız. Şu anda kamulaştırma ve vatandaşla da helalleşme çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Fiskaya Şelalesi’ni yeniden akıtmaya başladıklarını ve o bölgede bulunan seyir terasını yenilediklerine işaret eden Karaloğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İnsanlar Fiskaya Şelalesi’nin üzerinden hem Dicle Vadisi’ni hem de Hevsel Bahçeleri’ni seyretsin Diyarbakır’ın mavisini yeşilin içine doya doya çeksin diye orada çok güzel cam seyir terası yapıyoruz. Fiskaya’daki o teras bittiğinde bu şehrin turizmine çok şey katacak. İnsanlar sadece o seyir terasında bir fincan kahve, bir bardak çay içmek için Diyarbakır’a gelecekler.”

Diyarbakır’da kapalı bir semt pazarı bulunmadığının altını çizen Karaloğlu, Bağlar’da altyapısı mükemmel bir kapalı pazar yapacaklarını dile getirdi.

Yatırımlar kapsamında yine Bağlar’da ilk ve orta okul öğrencilerinin faydalanacağı Ali Emiri Bilgi Evi’nin temelini attıklarını belirtti.

Karaloğlu, Kulp, Çermik, Çüngüş, Dicle, Hani ve Hazro’da 55 sulama havuzunun temelini attıkları belirterek tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşların işlerini rahatlatmayı hedeflediklerini vurguladı.

Birinci organize sanayi bölgesinin beşinci genişleme sahası için çalıştıklarını ifade eden Karaloğlu, Tekstil Organize Bölgesi ile ilgili ikinci genişleme alanının dosyasını hazırladıklarını belirtti.

Karacadağ Organize Sanayi Bölgesinin tamamlanan altyapı projesini bu yıl içinde ihale edileceğine işaret eden Karaloğlu, konuşmasını şu cümlelerle tamamladı:

“Bunları görmeyenler, 40 yıldır bu şehrin geleceğini çalanlar, bu yapılanlara laf söyleme hakkınız yok. Ne olur gölge etmeyin, başka bir ihsan istemiyoruz. Biz Diyarbakır halkıyla kurmuş olduğumuz gönül bağıyla Diyarbakır’ın hem yatırımını hem altyapısını Allah’ın izni ile çözeriz. Sayın Cumhurbaşkanımızın, sayın bakanlarımızın desteğiyle biz Diyarbakır için üretmeye, halkı için güzel eserler ortaya koymaya devam edeceğiz. Diyarbakır halkından isteğimiz de şu yaptığımız eserleri ne olur, koruyun, bunları gelecek nesillere aktarın ve bizlere güvenin.”

Temel atma töreni, Vali Karaloğlu’nun Malik adlı çocukla Çarıklı Köprüsüne beton dökülmesi için birlikte butona basmalarıyla sona erdi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa