SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Vali; “Bir OSB’den Daha Fazlası: Lojistik Köy”

Vali; “Bir OSB’den Daha Fazlası: Lojistik Köy”
Bu haber 03 Ocak 2021 - 23:59 'de eklendi ve 107 kez görüntülendi.

Vali Münir Karaloğlu yeni yılın ilk gününde iki önemli toplantı gerçekleştirdi.

Şehrin gelişimine dönük çalışmalarını hız kesmeden sürdüren Vali Karaloğlu, 2021’in ilk gününde önce peynirciler çarşısının ihyasının, sonrasında ise bir vizyon projesi olan ‘Lojistik Köy’ projesinin ele alındığı iki toplantı yaptı.

Diyarbakır’ın önemli bedesten çarşılarından olan Peynirciler çarşısına işlevsellik kazandırmak amacıyla yapılan çalışmaların değerlendirildiği ilk toplantıda Karaloğlu, proje hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Vakıflar Bölge Müdürlüğünce çalışmalarla ilgili bir sunum gerçekleştirilen toplantıda Karaloğlu, çarşının hem mimarisi hem de iç tasarımıyla özgün bir yapı olmasını istedi.

Vali Karaloğlu, 2 kat olarak tasarlanan ve içerisinde soğuk hava deposu ile otoparkın da yer alacağı Peynirciler çarşısı projesiyle ilgili olarak gerekli çalışmaların hızla tamamlanarak 2021 programı içerisine alınması talimatını verdi.

Bir OSB’den Daha Fazlası: Lojistik Köy

Peynirciler çarşısı toplantısının ardından Vali Karaloğlu, Dünya’da yükselen sektörlerden birisi olan, ithal ve ihraç edilen ürünler ile hammaddelerin taşınmasından, iç piyasaya yönlendirilecek her türlü malzemenin depolanmasına kadar çeşitli hizmetlere dönük katkı sunacak ve aynı zamanda üretim maliyetlerini de düşürecek, ‘Lojistik Köy’ projesine yönelik bir toplantı yaptı.

Devam eden çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi alan Karaloğlu, projenin Diyarbakır’a olduğu kadar bölgeye sağlayacağı katkıların da üzerinde durarak, lojistik altyapısı güçlü ülkelerin bölgelerinde rekabet avantajı yakalayacaklarına vurgu yaptı.

Vali Karaloğlu, bulunduğu konumla bölgenin en önemli ticaret yollarının üzerinde yer alan Diyarbakır için önemli bir proje olan Lojistik Köy projesinin aynı zamanda önemli bir istihdam alanı olacağının da altını çizdi.

Proje, Diyarbakır’a yüksek katma değer üreten, bilgi ekonomisi ve sanayi 4.0 ile teknolojik dönüşümde öncülük ederek tarım, dış ticaret ve lojistik kenti olma yönünde katkı sağlayacak.

210 hektarlık alana inşa edilecek, 404 bin metrekarelik kapalı alana sahip ve içerisinde 58 adet A+ sınıf depolama alanı bulunacak Lojistik Köy’de ayrıca nakliye komisyoncuları binası, servis istasyonları, sosyal tesisler ile benzin istasyonları, tır ve konteyner park alanlarının da yer alması planlanıyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA