SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Vali; “Çermik Devlet Hastanesi 2018 yatırım planı içerisinde yer alıyor”

Vali; “Çermik Devlet Hastanesi 2018 yatırım planı içerisinde yer alıyor”
Bu haber 21 Ocak 2018 - 23:50 'de eklendi ve 464 kez görüntülendi.

-75 yataklı devlet hastanesi arsa üretimi projesinde sona gelindi

 

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır sağlık kurumlarının yetkilileri ile Sağlık Değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. Program kapsamında Vali Güzeloğlu’ndan ilçemiz için de müjdeli haber geldi. İlçemizde yapılacak olan hastanenin 2018 yılı yatırım programı içerisinde yer aldığını belirten Vali Güzeloğlu, bunun için arsa üretimi projesinde son aşamaya gelindiğini kaydetti.

Toplantıya Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra, Vali Yardımcısı Tuğba Koşal, İl Sağlık Müdürü M. Said Avar ve Diyarbakır’da yer alan sağlık kurumlarının yöneticileri katıldı.

Değerlendirme toplantısında Vali Güzeloğlu, katılımcıları hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi:

-“Diyarbakır ilimizde de sağlıktaki bu dönüşümden nasibini almış, bugün artık ilimizin her köşesinde sağlık hizmetleri 2002’den öncesi ile karşılaştırılamayacak kadar çok büyük bir aşama ve gelişme kaydetmiştir.”

Bugün sağlık yapılan bu büyük reform ve dönüşümde merkezinde insan olan çok önemli fiziksel, teknolojik yatırımlar yapılmıştır. Diyarbakır ilimizde de sağlıktaki bu dönüşümden nasibini almış, bugün artık ilimizin her köşesinde sağlık hizmetleri 2002’den öncesi ile karşılaştırılamayacak kadar çok büyük bir aşama ve gelişme kaydetmiştir. Şüphesiz amacımız daha öteye ve en iyiye sağlıktaki hizmetleri ve kaliteyi ulaştırmaktır.  Bu perspektifte yeni başlayan dönemde bütün arkadaşlarımızın ortak çabası, heyecanı, bu noktadadır. Biz kendilerine güveniyoruz. İnsanı merkeze alan, insanı bu noktada yaratılmış en şerefli varlık kabul eden bir İnançla hizmetlerde Diyarbakır 2018’de yepyeni bir bakışı, yepyeni bir heyecanı sağlık hizmetlerinde yansıtacaklarına, insanımıza dokunacaklarına, onların gönüllerini kazanarak hizmetleri en üst düzeye taşıyacaklarına inanıyoruz. Bu perspektifte Diyarbakır’da sağlık bakanlığımız açısından şu anda toplam 1 eğitim araştırma hastanemiz, 11 devlet hastanemiz, bir dal hastanemiz olmak üzere üniversitemizde Tıp Fakültesi, 3 hastanemiz, bir diş hekimliği fakültemiz ve 7 hastanemiz olmak üzere hizmetlerimizi sunuyoruz. Sağlık müdürlüğümüz de 61 acil sağlık hizmetleri istasyonumuz, 147 aile sağlığı merkezimiz, 498 Aile hekimimiz ve 17 ilçemizde Sağlık Müdürlüğü ilçe merkezimiz, Toplum Sağlığı merkezimiz, toplum sağlığı merkezimiz bu anlamda, yine ilçelerimizde Entegre Diş Hastanesi dediğimiz 3 hastanemiz ve 4 tanede merkezimiz bulunmakta. Bu merkezlerde Yeni dönemde devam eden ve şu anda da sizlerle paylaşacağımız yatırımlarımızla hizmet kalitemizi her öteye taşımak istiyoruz. Bu an itibarıyla ilimizde Silvan 150 yataklı devlet hastanesi inşaatımız, yüzde otuz fiziki yerleşkesi gerçekleşmesiyle inşaatı devam etmeyi etmekte Eğitim ve Araştırması Kadın Doğum ek hizmet binamız devam ediyor. Şu an da fiziki gerçekleşmesi yüzde seksenler civarında. Çüngüş 10 yataklı ilçe hastanemiz devam ediyor fiziki gerçekleşmesi yüzde elli beş düzeyinde ve Sağlık Müdürlüğü hizmet binası ve 112 komuta kontrol merkez inşaatımızda devam ediyor, fiziki gerçekleşmesi de yüzde elli beş düzeyinde. geçtiğimiz 15 Ocak tarihinde ihalesi gerçekleştirilen ve bu gün içinde yapımına başlanacak bir ilimiz için çok önemli bir diğeri de 30 yataklı AMATEM ve 20 yataklı ÇAMATEM uyuşturucu ile mücadelede hükümetimizin kararlılığı doğrultusunda tedavi perspektifinde, sağlık alanında Bu yıl içerisinde ihalesi yapılan bu önemli tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinin hizmete inşallah en kısa süre içerisinde girmesini bekliyoruz. Yine devam eden ihale sürecindeki yatırımlarımızdan Hani, Dicle, 500 evler ve Yol Boyu Aile Sağlık Merkezlerimiz, ilçe sağlık müdürlüğü ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri istasyonları yapım işi de  aile sağlık merkezimiz İlçe Sağlık Müdürlüğü ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri istasyonları yapım işinde bulunmaktadır.

2018 yılı yatırım planında olan yatırımları da sizinle paylaşmak istiyorum. Bunları şu an itibariyle Çermik 75 yataklı Devlet Hastanesi, Eğil 25 Hastane Yataklı Devlet Hastanesi, Dicle 60 Yataklı Devlet Hastanesi Ek Bina ve Bismil, Silvan, Ergani İlçelerimizde 20 Ünitelik Halk Diş Sağlığı Merkezleri 2018 yılında bu yatırımlara ilgili olarak arsa üretim projelerimiz sona yaklaşmakta. Yine bildiğiniz gibi Kalkınma Bakanlığı’na il merkezimiz için sunulan 1000 yataklı hastane inşaatımız ve proje çalışmalarımız devam etmekte ayrıca 1200 yataklı kamu özel ortaklığı ile yapılacak hastane projemizde sürmekte. Bunlardan 450 yataklı olanı ihale demiş bildiğiniz gibi Eğitim ve Araştırma Hastanemizin yanında, bu 450 yatak 100 yataklı yüksek güvenlikli psikiyatri hastanesi, 200 yataklı normal psikiyatri hastanesi ve 150 yataklı fizik tedavi merkezi gibi çok özel ve dal olarak düşündüğümüz alanlarda inşa edilecek, bunun ihalesi edildi. Kamu-özel ortaklığı olduğu için tek tek bazı nedenlerden etüt inşaatına başlanmadı ama bu yıl içerisinde bu sorunların aşılarak inşaatın başlayacağını bekliyoruz. Ayrıca 1200 yatak kapsamında 750 yataklı diğer hastanemizin de ön yeterlik değerlendirmesi yapıldı. Bu hastanemizde 400 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk, 200 yataklı kalp ve damar ve 150 yataklı olmak üzere Göğüs Hastanesi olmak üzere gerçekleşecek. tüm bunlara baktığımız zaman gerek merkezdeki 1000 yataklı genel ve 1200 yataklı dal hastaneleri, gerekse devam eden inşaatlarımızdaki ek yatak ve inşaatta birlikte gerçekleşecek hastane hizmetleri, spesifik olarak uzmanlık alanında yapılacak olan özel dal ÇAMATEM, AMATEM gibi altyapılar Diyarbakır’ın her köşesindeki vatandaşımızın sağlık hizmetlerine erişimini en yüksek ve en yeni teknolojilerle en güçlü sağlık hizmetlerini almasını İnşallah sağlayacak.

2018 hedeflerimizin arasında hastanelerimizde çok önemsediğimiz ve sosyal devlet anlayışının vazgeçilmezi olarak görüp yeni dönem uygulama ve geçirdiğimiz Palyatif Bakım Merkezleri yatak sayılarının çoğaltılması geliyor. Bugün 2 hastanemizde hizmet veren toplam 32 yatak olan Palyatif bakım yatak sayısını 2018’e yukarılara taşımak, artırmak ve mümkün olan her hastanemizde hizmeti sunmak istiyoruz. Bildiğiniz gibi Palyatif bakım merkezleri son dönem terminal hastaları yani çok ağır ve kanser gibi gerçekten aileyi ve çevreyi de çok yoran hastalıklarda son dönemlerde tüm bakımının üstlenildiği, yatağa bağlı hareket edemeyen, ortopedik ve travmatik sonuçları sonucunda yatak bağımlısı hastalarının bakımını içeren, hem ev ortamını ama aynı zamanda hastane içerisinde sunan çok özel, merkezler. Bu açıdan 2018’de il merkezimiz ve büyük ilçe merkezlerimiz olmak üzere merkezi Palyatif bakım hizmetlerinde yatakların artırılması ve sunulan hizmetin mümkün olan, ihtiyaç olan her vatandaşımızı ulaşmasında çok yoğun bir çaba sarf edeceğiz. Yine 2018 sağlık politikası hedeflerinde evde sağlık hizmetlerimizde de mümkün olan en fazla sayıda hizmeti sunarken, sayısal anlamda, nitelik noktasında da hizmet sunulan bütün hasta ve ev hizmetlerinde diğer ihtiyaçların bütünleşip bir anlamda sosyal kurumlarla ilişkilendirilmesi ziyaret edilen ve hizmet verilen ortamlardaki varsa diğer talepleri de diğer kurumlarla paylaşarak o eksiklerin giderilmesi noktasında sağlık müdürlüğü bir başat hizmet sunacak.

-“Önleyici sağlık hizmetlerinde özellikle okul taramaları, okul sağlık taramaları yapılarak genel, diş ve benzeri bütün sağlık hizmetlerinde toplum sağlığı ve kamu sağlığı açısından yoğun bir çalışma dönemi gerçekleştireceğiz.”

Özellikle 2018 yılı içerisinde kamu kurumlarında ve devlet hastanelerimizdeki sezaryen oranı çok düşük Türkiye ortalamasının altında olmasına rağmen, özel hastanelerimizde ki çok yüksek sezaryen oranlarına dikkat çekmek istiyoruz. Bilindiği sağlık bakanlığımızın politikası doğrultusunda, normal doğumun yapılması esastır. Sezaryen zorunlu zamanlarda ve gereken durumlarda kullanılması gereken bir zorunlu tercih olmasına rağmen, ne yazık ki ilimiz göstergelerinde 2017 ye baktığımız zaman özel hastanelerde sezaryen oranı yüksek seyretmektedir. Bu konuda bilgilendirme, denetim faaliyeti icra etme ve bilinçlendirmek anne adayları üzerinde ebelik okulu, hazırlanması, bilgilendirilmesi ve normal doğumda gerçekleştirilmesi durumunda 2018 de yoğun bir çaba sarf edeceğiz. Anne ölüm oranı, bebek ölüm oranı, oranlarının düşürülmesi ve Bu bağlamda aile hekimlerimizin de aktivite edilerek, alanda bilgilendirmeleri, her düzeyde yakın takip sergilemeleri gerçekleştirecek. Önleyici sağlık hizmetlerinde özellikle okul taramaları, okul sağlık taramaları yapılarak genel, diş ve benzeri bütün sağlık hizmetlerinde toplum sağlığı ve kamu sağlığı açısından yoğun bir çalışma dönemi gerçekleştireceğiz. özellikle halk sağlığı hizmetlerinde içme suyu, temel hijyen eğitimi, Bunun gerçekleştirmesi, temiz okul, gıda maddeleri denetimi gibi önleyici sağlık hizmetlerinde de 2018 de Diyarbakır’da yoğun bir çalışma dönemi ve hedefi İnşallah bekliyoruz. Bu doğrultuda devam eden tüm çalışmalarımız önceliğinde ve merkezinde insan olan, hizmet kalitesin çok öteye ve en iyiye taşıyan, insanı mutlu etmeyi hedefleyen bir bakıştır” dedi.

2018 Sağlık Değerlendirme Toplantısı yapılan sunumların tamamlanmasıyla sona erdi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA