SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Vali; “Eğitim odaklı bir yıl olacak”

Vali; “Eğitim odaklı bir yıl olacak”
Bu haber 08 Eylül 2019 - 23:45 'de eklendi ve 83 kez görüntülendi.

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı başlangıcında ders başı yapacak 17 ilçenin ilçe ve okul müdürleriyle bir araya geldi. Vali Güzeloğlu, “Bu sene gerek Valiliğin gerekse Büyükşehir Belediyesi’nin tüm imkânlarını eğitime tahsis edeceğiz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezinde yapılan programa, Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra Milli Eğitim camiası, askeri ve mülki erkan, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve 17 ilçenin müdürleri katıldı.

Eğitim Öğretim yılının sorunsuz geçmesi amacıyla yapılan programda, Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, eğitim alanında yapılacak çalışmaları anlattı.

Eğitim bireyden topluma ve bütün beklentilere dönük en temel belirleyici, etkileyici ve yönlendirici hizmet alanı olduğunu belirten Vali Güzeloğlu, “Eğitim bir toplumu değiştiren, dönüştüren ve geliştiren en önemli uğraş alanımız. Şüphesiz bilenler ve bilmeyenlerin bir olmadığı düsturuna inanan bir inanç olarak bir harf öğretene 40 yıl köle olacağım diyerek öğretmeyi ve öğrenmeyi kutsayan bir anlayışa bağlı olarak ve akıl temelinde, bilimin ışığında geleceği hep bu bakışa sahip olanların kurgulayacağına ve oluşturacağına inanarak yolumuza devam ediyoruz. “ dedi.

Eğitim, bireyin değişiminden toplumun değişimine kadar en önemli uğraş ve sorumluluk alanı olarak meseleye baktıklarını aktaran Vali Güzeloğlu, şöyle konuştu:

“Şüphesiz ki bilgi toplumunun temelindeki eğitim de her bir birey ama özellikle çocuklarımızdan başlayarak bu değişim ve dönüşüm sürecini hazırlamanın sorumluluğunu hissediyoruz. Bunu sadece bir kamu görevi olarak değil, yaşadığımız topluma karşı bir insani ve sosyal sorumluluk olarak da görmemiz gerektiğini ifade ediyoruz. Şüphesiz çocuklar ve gençler, gelecekteki mutlu ve güvenli, kalkınmış ve gelişmiş bir toplum olarak en öncelikli hem eğitim anlamında hem de gelecek adına güvencemiz, aynı zamanda zenginliğimizdir. Bu kenti hissetmek lazım, bu kentin zenginliklerine, derinliklerine, tarihten bugüne getirdikleri birikimlere dokunmak ve onlar üzerinde bir kent tasavvuru oluşturmak lazım.”

Diyarbakır’ın önemine vurgu yapan Vali Güzeloğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği mührü olan, kardeşliği tesis etmiş her dem ve her dönem ihanet şebekesi ve terör örgütlerinin yapmak istediğini icabet etmemesine rağmen son 40 yılda yapmak istediklerine karşı durmasına rağmen oluşturmak istediği bütün olumsuz imajlara rağmen bir arada yaşamanın adıdır Diyarbakır ve bunun tavrıdır Diyarbakır…” dedi.

Çocuklarımızın ve geleceğimizin bu değerler üzerinde gelişen bir kentlilik ve Diyarbakır ili içinde kendine güvenen,kentine güvenen,milli manevi değerlerini özümseyen, evrensel değerleri şüphesiz ki rekabet edebilen bir duruşta yetiştirmenin bu anlamdaki adının eğitim olduğunu belirten Vali Güzeloğlu, şöyle konuştu:

“Bunu yapmak zor değil.Bu sizin elinizde. Biz fiziksel teknolojik ve altyapıyı hangi düzeyde sağlarsak sağlayalım bu amaç ve hedef sizin gerçekleştirmeniz de. Bunu isterken size bağlı ve sizin sorumluluğunuzdaki çocuklarımız adına isterken aslında sizin çocuklarınız için de istiyoruz.Bu ülkenin her köşesinde ki çocuklar için istiyoruz. Bilimde, sanatta, tarihte, sporda, kültürde bu ülkenin hak ettiği yere en kısa sürede gelmesi adına istiyoruz.Kardeşliğin ve birlik ve beraberliğin ilelebet sürmesi adına istiyoruz. Bugün artık göğsümüzü kabartan ama daha fazlasına yapacağımıza inandığımız spordan kültüre her alanda bu büyük ülkenin çocuklarının önünü açmak adına istiyoruz. Sizlerde bu ülkenin çocuklarısınız, insanlarsınız.Her birinizin katkısı bu değer paydasını çoğaltacak.Her birinizin çabası bizim ve hepimizin ortak hedefi olan geleceğe daha hızlı taşıyacak. Bu açıdan da biz okul müdürlerimizi bir uçbeyi olarak, kurum taşıyıcısı en uçtaki bizim adımıza sorumluluk alan katkı koyan değerli bir çalışma arkadaşı olarak ele alacağız.”

“Bu sene gerek Valiliğin gerekse Büyükşehir Belediyesi’nin tüm imkânlarını eğitime tahsis edeceğiz”

Eğitimin gelişmesi için devletin tüm imkanlarını kullanmaya gayret edeceklerini belirten Sayın Güzeloğlu, şöyle konuştu:

“Maddi anlamda bu sene gerek Valiliğin gerekse Büyükşehir Belediyesi’nin tüm imkânlarını eğitime tahsis edeceğiz. Gerideki yıllarda çeşitli nedenlerle ihmal edilen, yapılamayan deneme, sınav, çalışma, egzersiz bütün bunlara çok odaklanacağız. Diyarbakır’da sizlerin okulu sadece ders verilen ve ders saatlerinde kullanılan değil, geçtiğimiz birçok ilde gerçekleştirdiğimiz gibi daha öncelerde de söyledim yaşanılan bir alan bir nevi rehberlik merkezi, bir danışma merkezi, aileleriyle birlikte bir buluşma merkezi, sosyal ve toplumsal dönüşümde değerlerin taşıyıcısı olduğu bir merkez konumuna getirmenizi istiyoruz. Çocuklar adına o çevredeki mahalle yerleşim adına bu anlamda bir başvuru merkezi bir sorun çözme merkezi eğitimden başlayarak geleceğe doğru güven duyma merkezi olmasını istiyoruz. Bu anlamda okulları 24 saat mümkün olan en fazla açık tutmanızı,imkânlar maddi destekler noktasında ilçe kaymakamlıkları, il müdürlüklerimiz aracılığıyla koordine ederek o eksiklikleri giderek bizim vatandaşımıza dokunduğumuz bir yer olmasını istiyoruz. “

“Bağış ve benzeri adlarla çocukların ve ailelerin mağdur edilmesine müsamahamız yok”

Aileleri ve çocukları mağdur edecek her şeye karşı tedbir aldıklarını belirten Vali Güzeloğlu, şöyle konuştu:

Bütün konular bu anlamda bu seneki değişim ve dönüşüm çabanıza sizlerle birlikte olacak Bunu net söylüyorum . Her bir okul müdürümüzün temel eksikliğinde biz yanında olacağız ama sakın ola ki özellikle altını çiziyorum okulda bağış ve benzeri adlarla çocukların ve ailelerin mağdur edilmeyecek. Burada hiçbir müsamahamız yok.Aileyi anneyi babayı ve belli rencide edecek mağdur edecek hiçbir iş işin içinde okulumuz olmayacaktır.  Onların bir tek bir tek sorumluluğu okumak ve çocuğu üzerinden eğitimine katkı koymak olacaktır diğer sıkıntılarınız varsa biz onların hepsini halledeceğiz. Ama ne olur geriden gelen alışkanlıkları varsa buna bağlı yaşanmışlıklar varsa bunların yaşanmasına izin vermeyeceksiniz” dedi.

Vali Güzeloğlu, yeni eğitim ve öğretim yılının hayırlı olması dileğinde bulunmasıyla toplantı sona erdi.

 

 

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA