SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Vali; “Her ilçede kadın kooperatifi olmalı”

Vali; “Her ilçede kadın kooperatifi olmalı”
Bu haber 14 Mart 2021 - 23:38 'de eklendi ve 42 kez görüntülendi.

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Kayapınar ilçesinde “Kayapınar Kadın Girişimciler Kooperatifi”nin açılışını yaptı. Vali Karaloğlu, her ilçede kadın kooperatifi olması gerektiğini söyledi.
“8 Mart Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla ilk olarak Türk-İş tarafından gerçekleştirilen toplantıya katılan Vali Karaloğlu ve eşi Sevim Karaloğlu, daha sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Hayati İnanç’la Hasbihal” programına katıldı.
Programın ardından Vali Karaloğlu ve eşi Sevim Karaloğlu, ‘Kayapınar Kadın Girişimciler Kooperatifi’nin açılışını gerçekleştirdi. Açılışta bir konuşma yapan Karaloğlu, bütün kadınların Dünya Kadınlar Gününü kutladığını belirtti.
Günün anlamına uygun olarak kadın kooperatifinin açılışını yaptıklarını ifade eden Karaloğlu, Valilik, Büyükşehir Belediyesi, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarıyla kadınları üretim içerisinde tutarak kadınlara daha fazla istihdam imkanı yaratma gayretinde olduklarını dile getirdi.
Karaloğlu, “Bu bağlamda son altı ayda Diyarbakır’da 12 yeni kadın kooperatifi kuruldu. 2 tane daha vardı. Şu an da 12 ilçemizde 14 üreten kadın kooperatifimiz var. Hedefimiz her ilçede mutlaka bir tane olması.” dedi.
Konuşmasında, 5 kadın kooperatifinin geçen dönem Ticaret Bakanlığı’ndan hibe almaya hak kazandığını belirten Karaloğlu, amaçlarının, alınan hibeleri, kazanca dönüştürülmesi ve kadınların gelirinin arttırılması için kullanılması olduğunu söyledi.
Kadınları hayat ağaçları, baş taçları olarak gördüklerini vurgulayan Vali Karaloğlu, konuşmasını “Bugün farkındalık yaratma, meseleleri konuşma, geleceğe dönük hedefler belirleme günü. Dünyanın her yerinde maalesef kadına karşı şiddet, kadın cinayetleri ciddi bir problem. Akşamları televizyonda haberleri izleyemez hale geldik. Erkek olarak utanıyoruz ama hedefimiz bu ayıptan hem ülkemizi hem insanlığı bir şekilde kurtarmak. Bunun içinde mücadele etmeye yeni doğan çocuktan ölünceye kadar eğitimle bu problemi çözmek için mücadele edeceğiz” diyerek tamamladı.
Açılışı yapılan kooperatifte, kadınlara yönelik çini, filografi, deri çanta, hat, tel kırma, ahşap rölyef ve resim, aşçılık, okuma-yazma, dikiş, Kuran-ı Kerim, gümüş ile müzik atölyesi gibi kurslar yer alırken günlük 500 kadın bu kurslardan yararlanacak.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA