SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Vali Karaloğlu; “Eğitimde sorunları çözemezsek, diğer toplumsal sorunları çözemeyiz”

Vali Karaloğlu; “Eğitimde sorunları çözemezsek, diğer toplumsal sorunları çözemeyiz”
Bu haber 20 Eylül 2021 - 10:37 'de eklendi ve 12 kez görüntülendi.

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu ilköğretim haftası dolayısıyla düzenlenen programda öğretmen ve velilere aşı olma çağrısı yaptı. Karaloğlu, eğitimde sorunları çözülmediği takdirde diğer toplumsal sorunların da çözülemeyeceğini söyledi.

Vali Karaloğlu: ”Diyarbakır sarıya döndü. Yüzde 65’i geçtik. Ama bu yeter mi? Yetmez. En kısa sürede mavi zona dönmemiz lazım. Yüzde 75’in üzerine Diyarbakır’daki aşılama oranını çıkarmamız lazım” dedi

Vali Münir Karaloğlu hayırsever iş insanı Mehmet Cansız tarafından yaptırılan ortaokulun açılışını ilköğretim haftasında yaptı.

Vali Münir Karaloğlu okulun açılışında yaptığı konuşmada, yüz yüze eğitimle çocuğa verilen sevgiyi dolduracak hiçbir metodun olmadığını söyledi.

Alınacak tedbirlerle eğitim öğretime ara verilmeden devam edileceğini ifade eden Karaloğlu, şöyle konuştu:

“Alınacak tedbirler bizim elimizde, öğretmenlerimizin, çocuklarımızın, velilerimizin elinde. Eğer yapmamız gereken birkaç meseleyi çözersek eğitim ve öğretime ara vermek mecburiyetinde kalmadan devam ederiz.”

Öncelikle aşı meselesinin çözülmesi gerektiğini vurgulayan Karaloğlu şunları dile getirdi:

“Öğretmenlerimize sesleniyorum. Halen Diyarbakır’da az sayıda aşısını olmayan öğretmenlerimiz var. Öğretmenlerimizin bu konuda topluma hem yardımcı hem de öncü olması gerekir. Aşısını yaptırmamış, yaptıramamış bütün öğretmenlerimizin hızlı bir şekilde aşı problemini çözmeleri gerekir. Velilerimiz de lütfen aşılarını tamamlasınlar. Dün itibariyle Diyarbakır sarıya döndü. Yüzde 65’i geçtik. Ama bu yeter mi? Yetmez. En kısa sürede mavi zona dönmemiz lazım. Yüzde 75’in üzerine Diyarbakır’daki aşılama oranını çıkarmamız lazım. Onun için velilerimizin de bize destek olması lazım.”

Karaloğlu eğitimin kesintisiz devam edebilmesi için öğrencilerin de hijyen ve mesafe kurallarına uymaları gerektiğini belirtti.

Diyarbakır’da tekli eğitime geçmek için çok ciddi kamu yatırımına giriştiklerini dile getiren Karaloğlu, 100 okul, 1650 derslik ile ilgili bir kısmının ihalesini yaptıklarını, bir kısmının ihale hazırlığı aşamasında olduğunu kaydetti.

“Eğitimde sorunları çözemezsek, diğer toplumsal sorunları çözemeyiz”

Devletin, hükümetin eğitime çok önem verdiğini, 2005 yılından bu yana kamu bütçelerinden en büyük payın Milli Eğitim Bakanlığı’na ayırıldığını işaret eden Karaloğlu , “Eğitimde sorunları çözemezsek, diğer toplumsal sorunları çözemeyiz” dedi.

İmkânı olan hayırseverleri okul yapmaya davet eden Karaloğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“Önemli olan içerisinde bulunduğumuz topluma karşı olan sorumluluğumuzu yerine getirmek. Kendi mahallesine, kendi toprağına, kendi halkına, milletine olan borcunu ödüyor. Yoksa devlet yapar, geç yapar, erken yapar ama yapar. İmkânı olan hayırseverlere özellikle eğitim konusunda hayırda bulunma, hayırda yarışmanın önemli olduğunu ifade etmek istiyorum.”

“Genç nüfusu toplum için millet için kazanca dönüştürebilmenin yolu iyi eğitimdir”

Diyarbakır’ın genç nüfusun çok büyük bir imkan olduğunu vurgulayan Karaloğlu, bu genç nüfusu toplum için kazanca dönüştürebilmenin yolunun iyi bir eğitimden geçtiğini dile getirdi.

Diyarbakır’da gelişen özel sektörü de önemsediklerini belirten Karaloğlu konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Eğitim konusunda yapılan hem kamu yatırımları hem özel sektör yatırımları var.  Onlara da ihtiyacımız var. Eğitimde özel sektör de bir tarafından tutuyor. Diyarbakır’da eğitimin hem fiziki mekân hem de içerisindeki bizati eğitim olarak yükseldiğini önümüzdeki günlerde görmüş olacağız.”

Karaloğlu Mehmet Cansız Ortaokulunu yaptırarak Milli Eğitime bağışlayan Mehmet Cansız ve ailesine teşekkür etti.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa